Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pai cauta pe Forum, ca a fost explicat pe larg.
Asta este una dintre regulile Forumului: atunci cand ai o intrebare mai intai cauti pe Forum ce s-a discutat pe subiectul respectiv si daca nu gasesti sau nu te lamuresti vii cu intrebarea. Altfel iti dai seama ce mizerie ar iesi daca pentru oricine intra nou pe Forum si pune o intrebare la care s-a mai raspuns se da un nou raspuns si tot asa ... Tot pentru voi utilizatorii sunt facute aceste reguli, ca sa va fie usor sa gasiti informatia care va trebuie.
Cat de des face-ti voi crizele ?eu le fac destul de rar( cam 2-3 /an) dar recuperarea ma omoara, dupa o criza cam 2 zile stau numai in pat, nu pot manca,misca, obosesc f rau , sunt ametit, am senzatii de voma,toata nebunia dureaza cam o saptamana ,apoi sa-mi revin psihic alte cateva saptamanisad(
Valentine, din ce-am constatat pe mine insami si am vazut/auzit pe alti aritmatzi, o data cu trecerea timpului si progresia bolii, crizele se indesesc si cedeaza tot mai greu.
Am sa te rog sa dai niste amanunte despre crizele tale, cind au debutat, cum s-au manifestat, cum au fost stopate, inima pe fond ti-e sanatoasa sau exista si probleme organice, ce medicatie ai, ecg-urile ce tip exact de aritmie indica, ecocardiograma si holter ai facut - pe scurt, sa stim si noi cu cine combatem ! Sa vina raportul ! big grin
Buna Valentin,

Si eu le faceam rar, in primii 8 ani in medie o data pe an dar de fiecare data ma internau cca 3-4 zile pt recuperare.

In ultimii 6 ani de cand am fost pe tratament zilnic cu propafenona am facut aprox 3 crize, iar la ultima m-am decis sa ma duc la spital si la 2 luni dupa mi-am facut si ablatia. Crize dese nu aveam dar nu puteam sa duc o viatza normala, 3 pastile zilnic + stresul ca oricand ti se poate declansa tahicardia+ ideea ca nu puteam avea un copil mai tarziu datorita faptului ca nu puteam sta fara tratament si clar nici betablocantele nu mai functionau.

La 2 luni de la ablatie ma simt ok, duc o viatza normala, fac toate acitvitatile care inainte imi erau interzise asa ca iti recomand un studiu electrofiziologic si ablatia. happy

Sanatate multa,
Lili
Mersi mult Lili, asa ma bucur cand aud ca unii au scapat, prind curaj mai mult si imi doresc mai mult , nu mai am rabdare vreau sa o fac cat mai repede...
sanatate maximahappy!
sa vina raportul////
Prima criza am avut-o in dec 2007 pe la 3 noaptea, cand nu mai puteam respira,inima parca voia sa iasa din piept, tremuram tot si eram f speriat, cand a venit salvarea aveam tensiunea 17/11 si 160 batai/ min,criza asta a trecut f repede , am fost la judetean la Ploiesti unde mi-au facut o injectie cu furosemid(cred) si am eliminat apap din corp ,
Pana in Martie m-am simtit f prost , lipsa de viata si tot cu inima la gat si am decis sa ma internez la T Mures, unde am stat 12 ziile (cred) timp in care am facut teste .
Diagnosticul este TAHICARDIE PAROXISTICA SUPRAVENTRICULARA REPETITIVA
MIOCARDITA CRONICA FOCALA
SECHELA PERICARDITA
INSUFICIENTA VENTRICULARA STANGA CLASA II NYHA
ca pastile am luat egilok , aspacardin si aspenter ,iar acuma iau Metoprolol ,aspacrdin si aspenter....
testul de efort a fost intrerupt deoarece era sa lesin....
diagnosticul de la Holter este:
Frecventa max 138 min 39, exrtasistole supraventriculare izolate in numar limitat,
fara extrasistole supraventriculare.
nu stiu ce inseamna.....

Lili mai iei pastile,
la cine ai facut ablatia?
Nu mai iau pastile! party

Ablatia am facut-o la Floreasca, la Dr Vatasescu.

Am uitat sa precizez ca totusi am ramas cu extrasistolele. Sunt rare, 1 la cateva zile dc nu merg la sala si cam 2 la fiecare sedinta de aerobic. sad. Dar asta a fost sfatul medicului sa fac tot ce nu faceam inainte astfel sa testez dc mi-a reusit sau nu ablatia. Pana acum pare sa da. happy Sper ca in timp sa ma obisnuiesc cu estrasistolele si sa nu ma mai panichez la fiecare. Inca nu am scapat de teama ca s-ar putea continua cu o criza de tahicardie. sad
si cum se manifesta?
Eu o simt ca o bataie puternica a inimii de sub o secunda. Este asemanator cu senzatia din timpul tahicardiei dar dureaza atat de putin incat nu ai timp sa o constientizezi dar totodata stiu ca este bataia care imi declansa tahicardia si momentan nu prea pot sa o ignor sad

Buna Arm-med

Chiar ma gandeam zilele trecute, ca prin ablatie mi-au cauterizat calea accesorie de nu a se mai continua cu tahicardia dar practic ce declanseaza extrasistola? Credeam ca diferenta la mine fatza de o inima normala este calea accesorie dar clar mai este si altceva.
(22-08-2011 04:24 PM)Lili a scris: [ -> ]Am uitat sa precizez ca totusi am ramas cu extrasistolele. Sunt rare, 1 la cateva zile dc nu merg la sala si cam 2 la fiecare sedinta de aerobic.
Lili, acele extrasistole nu inseamna absolut nimic. Probabil ca ai si mai multe, dar nu iti dai seama. Si cei mai multi dintre oameni mai au cate o extrasistola uneori. Chair si pana la 200 de extrasistole pe zi nu au nici o semnificatie clinica. Asa ca poti sa spui ca nu mai ai nimic.
Arm-med, pana la 200 de extrasistole pe zi nu semnifica nimic important? Eu cand am cate una simt ca imi fuge pamantul de sub picioare; dar sa am 200! Cred ca nici nu as putea sa ma mai ridic din pat. Poate unii le suporta mai usor. Sau poate sunt la mine mai violente happy Zic si eu. Nu stiu. Din fericire pentru mine, nu am foarte multe extrasistole.
URL de referinţă