Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Buna ziua, si bine v-am gasit pe acest forum.

Am 27 de ani si sufar de TPSV de pe la varsta de 12 ani. Totul a inceput cand eram mic si m-am enervat si am strigat la un prieten atunci brusc m-a luat tahicardia si m-a tinut cam 5 minute sa zicem. Dupa aceea criza am avut si alte crize. Intre 2 si 5 pe an cam asa. Crizele debuteaza brusc la o miscare de exemplu cand ma asez pe scaun, cand ma ridic de pe scaun sau cand ma aplec sau cand sar in sus si se opresc tot brusca deodata si nu dreptate, uneori dureaza cateva minute alteori mai bine de jumatate de ora chiar si o ora si am in jur de 200 BPM.

Mentionez ca stilul meu de viata este total haotic, nu dorm noaptile, nu ma alimentez bine, sunt tot timpul nervos si stresat, obosit etc.

De vreo doi ani nu am mai avut probleme cu tachicardia si ma gandeam ca am scapat, in iunie 2011 m-am apucat de sala am luat fel de fel de suplimente nutritive, gainere cu carbohidrati, proteine si vitamine si m-am alimentat foarte bine pana in iunie 2012 apoi m-am lasat de sala, mentionez ca in aceastsa perioada mai lunga de un an n-am mai suferit nici o criza si simteam inima foarte puternica in sensul ca nu imi mai batea aiurea si nu o mai simteam in gat cand ma oboseam, acceasi chestie am trait-o si de la 15 la 17 ani cat am facut sala si am luat suplimente nu am mai avut nici o criza.

Am inceput din nou sa ma stresez, sa nu dorm sa nu mananc sa slabesc si am avut o criza scurta acum doua saptamani de cateva minute 2-5 minute apoi ieri am baut un cola si cand sa ma ridic de pe scaun m-a luat criza brusc, am stat cam 30 de minute in masina am vazut ca nu imi trece si am mers la spital. Acolo m-au legat la aparate pulsul era in jur de 200 BPM dar mai varia intre 195 si 230 in functie de miscarile pe care le faceam, mi s-a administrat BETALOK intravenos destul de mult fara nici un rezultat apoi mi s-a administrat ISOPTIN intravenos si inima a revenit la bataile normale aproape instant ( poate coincidenta poate nu ca de obicei cand se opreste se opreste singura deodata fara sa-i fac nimic dar acum parca nu s-a oprit ca de obicei cu durere in piept ci deodata fara sa-mi dau seama probabil de la isoptin )

Mentionez ca daca nu sunt in criza EKG-u imi iese bine si nu-si da seama nici un medic ca as avea vreo problema.

Acuma ce sa fac, ar trebui sa fac o ablatie sau sa incerc din rasputeri sa fiu mai nepasator, sa ma alimentez si sa-mi schimb stilul de viata, mentionez ca am avut in jur de 30 de asemenea crize pana la varsta de 27 de ani intre 2 si 5 pe an cam asa cel mult.

Sunt din Suceava si mi s-a recomandat sa merg la doamna doctor GRECU la Iasi. Acuma nici nu stiu ce sa fac, eu vreau sa ma apuc de sport in continuare sa iau suplimente sa fac sala pentru ca viata sa-mi revina la normal desi doctorii mi-au zis ca nu e tocmai indicat sa fac sport, oare de ce? Eu cand faceam sport ma simteam mai bine.

Ar fi nevoie de ablatie, ar rezolva ablatia problema mea oare? As putea face sport duba aceasta ablatie? O sa atasez si o poza cu ECG-ul din timpul crizei numai sa reusesc sa o scanez.

Multumesc.
Daca intr-adevar ai tpsv, poti sa duci orice stil de viata vrei si sa te stresezi sau nu, dar tot vei face crize. Asta pentru ca exista un substrat fizic pentru asa ceva.
Astfel ca sa mergi la dr. Grecu sa faci un studiu ca sa vezi daca ai cu adevarat tpsv si, daca da, sa faci ablatia mi se pare o idee foarte buna.
Arm-Med, te rog sa-l pui in tema si cu costurile studiului ,altfel risca o noua criza...!
Depinde de ce fel de interventie are nevoie. Daca nu e vorba de fibrilatie atriala (si nu cred ca e) atunci nu ar trebui sa fie de speriat.
Oricum, prefer sa nu discut pe Forum nici un fel de detalii financiare, acestea le discuta pacientul direct cu medicul.
Cred ca asta e ECG-ul din timpul crizei facuta ieri.

Tin sa precizes ca dupa o criza de genu ma simt si foarte obosit vreo cateva zile, respir un pic mai greu, obosesc mai rapid. Totodata aceste crize apar foarte rar si numai cand organismul e foarte foarte slabit, nopti nedormite, stres, oboseala, nealimentare corecta, daca iau suplimente nutritive si fac sport pot trece si doi ani fara sa fac o criza de genul.

Eu nu am zis ca trebuie sa merg neaparat la Iasi sa ma tratez.
Sincer nu prea as vrea sa fac aceasta interventie, imi e oarecum frica sa nu ajung mai rau sau cu peace maker la inima sa nu intervina alte probleme, crizele la mine sunt foarte foarte rare dar enervante. Totodata daca urc scarile sau ma obosesc un pic imi bate inima pana in gat, poate acesta este organismul meu sunt o fire foarte nervoasa si irascibila ma cert cu toata lumea ma stresez de la orice, 100% am si probleme cu nervii.
Dupa cum arata ECG-ul ar putea fi o tahicardie cu reintrare intranodala.
Oricum e clar ca e un tpsv si la fel de clar ca trebuie sa faci ablatia.
Daca nu, crizele vor fi din ce in ce mai dese si mai urate, deci, pana la urma, tot la ablatie vei ajunge.
Problema e ca la mine odata cu inaintarea in varsta crizele au fost din ce in ce mai rare, chiar am crezut ca am scapat, s-au diminuat la maxim 2 pe an din care una ma tine doar cateva minute si totul legat de stilul de viata, e foarte dubios. Vara cand e cald nu pot respira bine si ma inteapa in inima la fel patesc si iarna cand e foarte frig sau daca stau in aburi la baie. Nu iau nici un medicament.

Imi cer scuze si nu vreau sa fiu ca alti de pe forum care isi masoara pulsul si scriu pe forum de fiecare data cand nu pot sa respire si cand le e rau, ei eu nu prea sunt asa incerc sa ignor si cand mi-e rau si cand imi bate inima rau si sa-mi vad de viata in continuare, o sa incerc sa ma apuc iar de sala si de suplimente si sa am un mod de viata echilibrat fara sa ma mai stresez si sa mai consum alcool si fara nopti nedormite daca nu o scot la capat asa o sa ma deplasez sa fac ablatie.

Inima mea nu cred sa aiba si alte probleme, ECG-urile facute cand nu sunt in criza ies bune, am facut si dopler si eco normal si mi s-a zis ca sunt ok cica. Un singur doctor mi-a zis ca inima mea sta putin intr-o parte in stern cica probabil datorita lipsei de calciu de cand eram mic.
Daca ar fi sa ma hotarasc sa vin la Fundeni sa fac ablatia costurile pot fi suportate de CNAS + multumirea? Din ce am citit pe forum tachicardia mea ar fi una simpla iar sansele de reusita de 95% e necesar sa fac si acel test adica sa-mi bage acel "cablu" pana la inima si abia apoi sa fac ablatia sau pot face ablatia direct?
Salut Cezar!
Fix asa am patit si eu la a doua criza, eram foarte obosit si cand m-am ridicat din pat si am coborat scarile m-a apucat.
http://www.fileshare.ro/e29961024 (ECG-ul in criza pt cunoscatori)
Si da, si mie mi-e frica sa ma operez, ca poate o sa fie ceva la operatie ce nu merge bine si mai raman cu sechele dupa, plus ca fobia mea cea mai mare is acele de infectie :-))
Inainte de ablatie se face obligatoriu studiul electrofiziologic si abia apoi, daca este cazul, se continua cu ablatia.
Despre asigurare, aceasta functioneaza la fel in orice spital din Romania.
Buna seara tuturor,

Nu v-am uitat. Sora mea a fost operata la Floreasca acum 2 zile si se simte bine: fara medicatie, cu efort fizic in limite normale neurmate de vreun incident, chiar si cateva cafele happy. Semnele sunt bune si sunt multumit de evolutie insa nu se poate sti prea mult pana la consultatia de 30 de zile. Am numai cuvinte de lauda pentru doctorul Vatasescu, pentru ca a facut tot posibilul sa o opereze in cel mai scurt timp. Nu stiu cati doctori de talia sa raspund la mailuri in cateva minute sau isi ofera suportul in cazul in care ar ajunge la Iasi sa o consulte. E un om extraordinar si am realizat ca toate sfaturile voastre au fost idei bune. Ganditi-va ca spun aceste lucruri din perspectiva omului din umbra, asa l-am auzit caracterizat de sora mea, pentru ca nu am apucat macar sa-i strang mana.

Pentru cei care sufera de afectiuni vindecabile prin ablatie, incercati! Va puteti recupera viata.

Multa sanatate!
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă