Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Eu cred ca mai degraba ori e un atac de panica, ori e ceva ce nu e legat de inima. La un puls de 70-80 nu ai cum sa te simti rau gandindu-te la vreo tahicardie. Sa nu ai si altceva, de exemplu hipoglicemie sau probleme tiroidiene ... Daca zici ca in general asta e starea ta de ce nu iti faci o monitorizare holter de 24 de ore si macar vezi daca e de la inima sau nu?
Pot fi salve de extrasistole sau fibrilatie atriala daca pulsul este neregulat. Ai mancat mult? Te-ai balonat? Daca nu iti trece cheama salvarea. Intre timp poti lua un xanax si tine un metoprolol de 50mg sub limba. Respira rar si incearca sa te calmezi.
Florine, nu uita ultima criza, cea cu flutterul. S-ar putea sa fie ori un flutter temperat de medicamente, dar as tinde sa cred ca de asta data e deja fibrilatie ! Nu sta, cheama salvarea !
Bate tare rau.eu sunt sub tratament cu concor de 2.5 dimineata. Este dupa ce am mancat. Intins nu pot sa stau. In picioare nu. Am un gol la fiecare bataie dar totusi nu mi se pare neregulat. Am luat un distonocalm acum vreo doua ore. Xanax n-am in casa. Am niste naturiste talpa gastei paducel si vasc. Ieri am venit de la iasi si d-na doctor a fost de parere sa nu mai fac nici un holter. Am deja doua . Curate . Dar starea asta nu e atac de panica sigur. E un raude la inima , un of insuportabil. Mi-e si rusine sa chem iar salvarea iar daca vine trebuie sa ma duca la dorna.

Am betalok zok in casa sa iau?
Florine, nu indraznesc sa-ti spun DA, nu stiu ce se va intimpla in combinatie cu concorul. Poti da intr-o bradicardie brusca, nici asta n-ar fi de dorit !
Mergi pe paducel si talpa gistii, efectul e mai blind. Mai poti incerca urmatoarea manevra: culcat pe spate, pe ceva tare, miini pe linga corp, respiratie retinuta, ridici capul cit poti de tare, cu tendinta de a atinge cu barbia pieptul; mentii pozitia cit poti, fara sa respiri. Revii in pozitie normala cu miscari line, lente, respiratia abia simtita, pe nas, cu gura inchisa !
La inceputuri, reuseam sa ies astfel din crizele de fibrilatie fara salvare ! Poate merge si la tine !
Am betalok zok in casa sa iau?
Florine, nu stiu ce reactie va fi impreuna cu concorul. Nu se pot da astfel de sfaturi pe forum, te rog sa ma crezi, nu vreau sa te am pe constiinta.
Stau aplecat cu coatele sprijinite pe un scaun si parca se mai diminueaza. Dar tot tare e. Acum a scazut la 56 -60.se rascoleste in mine ma cutremur la fiecare bataie. De expirat pot dar cand inspir se accentueaza. Deci respir greu. Si parca la cateva batai tari e cate una normala. Multumesc oameni buni ca sunteti alaturi de noi astia suferinzi. Am iesit pe afara si toate luminile sunt stinse la vecini ca chemam pe cineva sa stea cu mine. Am mai si incarcat centrala cu lemne cand am venit si o aud bubuind nici nu pot merge sa vad cei acolo poate explodeaza naibii. Nu cred ca e atac de panica pt m-a luat cand radeam in hohote dupa ce-am mancat. Dar atatea ore?incerc acum manevra asta Uliana. Doamne ajuta
Florine, precis nu e atac de panica, e criza, chiar daca nu foarte violenta, ai totusi concorul in tine, mai tine lucrurile in friu oarecum ! In ce priveste durata, pai poate s-o tina asa multe ore, din acest motiv se ajunge in general la spital !
Criza de tpsv am avut acum doua luni si nici aia prinsa pe ekg. m norocu, lu peste prajit. Deci nu e tahicardie acum e cu totul altceva . E acea stare inainte de criza cand incepe. Cei cu tpsv stiu starea ca te anunta cu cateva secunde inceperea crizei. Fibrilatie nu cred ca e ca am o aplicatie pe tableta care arata toate aritmiile. Si la FA arata un ecran ekg si cu sunetele unei inimi in fibrilatie. Acum e totusi regulat fata de ce arata acolo.parca nu mai am rabdare sa se opreasca odata. Sa-mi fac si niste apa cu zahar

Eu cand citesc aici pe forum ca unii nu vor testul electrofiziologic sau refuza ablatia pfai. Eu le-as face in seara asta. Ma cam apuca frica panica. Nu se mai opreste.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă