Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Buna Miluta ! Daca nu stim din ce oras esti, nu prea putem sa-ti facem recomandari !
Buna ziua la toata lumea. Mi-e rau tare de 3 zile. Am dureri in piept foarte puternice. Ametesc. Am fost la dispensar acum cateva minute si am facut o ekg si mi-a iesit fluter atrial. Mi-a oprit-o ekg -ul medica mea de familie si a zis sa iau concor de 2.5 una pe zi dimineata ceea ce am si luat-o acum. Va rog ce inseamna fluter atrial , si daca e o urmare a tpsv-ului meu netratat. Ce ma asteapta si ce sa iau pt dureri ca nu mai pot. Tensiune 140 cu 90. Ametesc si mi-e greata. Cat de grav este fluterul. De ce nu m-a trimis la spital medice mea si de ce a oprit ekg-ul. Inseamna ca e grav nu?
Salut Florine ! Nu e foarte grav, dar nici bine nu e, mergi la un spital, la camera de garda. Daca vor sa-ti faca conversie medicamentoasa sau electrica te rog accepta, nu te opune, e necesar sa revii in ritmul sinusal !
Flutter-ul este un alt tip de aritmie decit ai avut tu pina acum !
Pfai de mine dar spitalul e la 50 km de mine adica in dorna. Si acolo nu cred ca au aparat de conversie electrica. Daca stau asa ce se intampla? Multumesc Uliana. Simt ca nu mai pot si mi vine sa vomit.daca stau pana dimineata si ma duc eu cu autobuzul ? Pot sa iau o aspirina? Pot sa iau nitroglicerina sa ma duc acum la farmacie ca inchide si acolo la 6?
Florine, chiar daca n-au posibilitatea la Dorna sa-ti faca soc electric te scot din criza medicamentos, eu zic sa nu amini, mai ales ca deja ai trei zile de rau major in urma ta. Un lucru e clar: concorul nu te va scoate din criza aritmica, in cel mai bun caz va mai potoli din durerea precordiala ! Nu lua nimic peste concor, nu stim ce reactii pot da !
Multumesc uliana. Acum am venit de la spital m-a tinut doua zile sub observatie dar se pare ca am iesit singur in salvare pana la spital. Oare vor mai reveni starile astea cu fluter atrial? Ma pun acum sa studiez ce inseamna fluter atrial. Daca cumva vaveni si o criza de tpsv si o stare de asta cu fluter in acelasi timp. Uliana Domnul sa te ocroteasca.
Florine draga, bine ca te vad, mi-am facut o mie de griji, slava cerului ca a trecut criza. Nu vreau sa te alertez, sa te panichez, dar in halul de netratare in care esti exista o posibilitate semnificativa de revenire a flutter-ului, concorul nu va tine lucrurile in friu.
Flutter-ul este tot o tahicardie supraventriculara, tu personal nu vei putea face distinctie intre crizele de tpsv cele incercate deja si noul tip, doar prin ecg se va constata diferenta, daca tocmai te prinde in criza.
Cei din spital nu ti-au recomandat o noua schema de tratament ?
a zis sa continui cu bisoprolol aspacardin si xanax. In spital mi-au dat ceva fluidizant al sangelui nu stiu cum se numesc de ma durut capul rau dar m-a avertizat ca o sa ma doara capul , preductal asta am putut sa-l vad si inca ceva pt somn. Dureri am in continuare dar nu asa tare. Nu stiu cum sa fac sa prin un ekg in criza dar noroc ca-l ampe asta cu fluterul. Spune-mi te rog la testul electrofiziologic o sa mi iasa toate tipurile de aritmii care le am? Adica poate vedea una iar alta o poate scapa din greseala? Intreb si eu. Medicul de la dorna e el cardiolog dar mi-a spus sa merg la un aritmolog. Nu stiu ce sa fac sa mai incerc un holter de 72 ore sau sa ma mai duc la iasi si sa insist macar pt un test electrofiziologic daca pt ablatie nu se poate.sa continui cu pastilele astea?
Ti-au administrat anticoagulant la spital, probabil heparina, asa se procedeaza la flutter, ca sa te fereasca de formarea cheagurilor de singe; preductalul este un bun coronaroprotector. Eu as fi de parere sa faci mai intii inca un holter, apoi discutat cu aritmologul. Daca totusi nu vei putea sa faci monitorizarea, cind mergi la Iasi sa fii blindat cu toate ecg-urile ce le ai (si cele cu tpsv, si mai ales acesta cu flutter).
Doar studiu electrofiziologic eu zic ca n-are sens sa faci, importanta ar fi ablatia, mai ales ca se face in continuarea studiului, in cadrul aceleiasi interventii. Cred ca electrofiziologul, avizat fiind si de documentele tale, stiind ca ai avut numeroase crize de tpsv, iar mai nou flutter, nu prea are cum sa scape din vedere tipurile tale de aritmie.
Orice ai hotari pentru viitor, te rog insistent deocamdata sa iei in continuare medicamentele indicate, macar o minima aparare sa ai. Si daca nu-ti cer prea mult - sa nu mai dispari cu lunile, macar doua vorbe zi-ne cind si cind, sa stim de tine !
Numai bine ! happy
Mi-e rau tare de la ora 16 dupa ce am mancat. Incontinuu. Puls 70-80 dar tare parca vrea sa inceapa o criza de tpsv. Bate f puternic si in gol mi se pare usor neregulat dupa cum piuie tensiometrul. Unele batai in gat altele mai puternice decat celelalte respiratie dificila insuportabil credeti-ma eu suport orice. O zi buna trei asa. Ieri am venit de la d-na Grecu si n-am avut nici pe naiba. Of si-s singur acasa. Or fi extrasistole?
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă