Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Aveti aragaz la servici?! happy Cred ca ar trebui sa incerci sa te lasi de fumat in primul rand. Esti inca tanara dar organismul ti-a transmis un semnal clar ca trebuie sa schimbi ceva in stilul de viata. Poate ca e prea sedentar, poate esti supraponderala poate doua cafele pe zi sunt prea mult, poate ai probleme de control glicemic. E clar ca trebuie sa faci un set complet de analize, sa soliciti cardiologului un holter ECG de 24 de ore pentru a vedea daca apar episoade de tahicardie de care nu stii si sa-ti faci o ecografie cardiaca pentru a vedea daca ai un cord clinic normal, sau exista mici probleme. Fara sa intri in panica, fa aceste investigatii rapid, pana sa iei sotalolul. E bine sa ai un medic cardiolog in care sa ai incredere astfel incat, impreuna cu el, sa gasiti cele mai bune solutii la problema ta.
Multa sanatate.
Buna ! Iti multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi.

Beau acasa cafeaua, la ora 6.00, pana plec la serviciu. Sunt normala ca greutate, am 1,60 m si 55 kg. Odata cu contolul cardiologic, am facut si ceva analize- glicemia 89, uree 21, cretinina 0,72, tga si tgo 12 si 11, hbg 12,6. Bune, cred eu.
Sedentara n-as fii, merg pe jos la serviciu, cobor si urc zilnic 3 etaje tot acolo.Am avut 2 tentative de a ma lasa de fumat, una 4 luni (in care am luat 14 kg) si alta de 6 luni. Acum am revenit la normal si tot fumez. Nu esti prima persoana care-mi spune sa nu mai fumezbig grin. O sa incerc a 3 a tentativa, poate reusesc sa nu mai fumez deloc.
O sa fac ce mi-ai spus, caci nu prea vine sa cred ca as avea tpsa.
Deocamdata iau doar Aspacardinul, dar mi-e teama sa nu ma apuce crizele cand mi-e lumea mai draga.

Numai bine si sanatate !
Bautul cafelei pe stomacul gol este un obicei nesanatos, mai ales daca e insotit si de o tigara si cafeaua este neindulcita. Toate aceste "amanunte" fac ca glicemia sa scada rapid, oxigenarea cerebrala sa fie deficitara exact la ora cand organismul are mai multa nevoie de energie si oxigen! Cea mai sanatoasa cafea este un expresso indulcita cu zahar brun. Aceasta are mai putina cofeina desi pare mai tare, iar zaharul protejeaza impotriva scaderii glicemiei, deci protejeaza indirect inima. Concluzia, renunta la cafeaua fiarta in ibric pe aragaz!! happy
Mananca cel putin o banana zilnic (gustarea de la ora 10), incearca sa reduci fumatul cat mai mult posibil in favoarea miscarii, a unui sport usor si vei vedea ca nu mai ai de ce sa te temi!
Sanatate!
Buna la toata lumeahappy!

SH, multumesc pentru sfaturi. Incerc sa fac fatza la tot ce mi se intampla si sa constientizez ca am aceasta aritmie. E totul nou pentru mine si mi-a cam greu sa ma obisnuiesc, mai ales ca m-a apucat cam brusc.
Chiar acum cateva minute am avut ceva palpitatii,iar imi batea in gat, fara alte semne insotitoare, pe care le-am avut joi, pe 13. Dar n-am intrat in panica, ca data trecuta, mi-am spus in gand " stai linistita, stai linistita"...Mi-a trecut.
Motivul pentru care inca n-am luat Sotalolul este ca vreau sa mai obtin parerea si unui alt cardilolog, sa fac holterul Ecg si o echocardio.
Ieri am vorbit cu dr. meu de fam. si m-a cam certat ca nu iau tratamentul complet, mi-a indrugat ceva de nodul atrio-ventricular, ca se poate agrava ce am eu, bla bla...Mi-e teama sa iau Sotalolul, nu vreau s-o dau in extrema ailalta.Are o tona reactii adverse, mai multe ca indicatii si nu vreau sa ma joc cu antiaritmicile. Vreau, cum am spus, sa aflu si alta parere avizata.

Una peste alta, ce am patit zilele trecute constituie cel mai nasol simptom de cand ma stiubig grin...Am 3 op. ginecologice facute, plus o cezariana (la 28 de ani), lombosciatica, ma cam dor oasele si altele, dar nu-i problema, nu ma deranjeaza tare.
Dupa amiaza merg la dr. de fam. sa ma lamuresc.
O sa mai scriu, imi face placere comunitatea voastra si aveti toata admiratia mea pentru felul in care incercati sa ajutati oameniibig hug.

Multa sanatate la toata lumea!
Foarte bine Mihaela, e o decizie buna sa asculti si o a doua parere autorizata a unui cardiolog. Holterul este extrem de util ca si ecografia. Pe baza lor se poate trage o concluzie si stabili un tratament mai nuantat in cazul tau. Sotalolul este un betablocant neselectiv, destul de tare si trebuie chibzuit bine inainte de a-l lua. Poate ceea ce ai avut a fost un episod izolat, care sa speram ca nu se va mai repeta daca incerci si tu sa schimbi putin din obiceiurile ..."nocive"! happy
Te asteptam cu noi vesti. Multa sanatate!
Neata, prieteni!happy

SH, multumesc inca o data pentru sfaturile tale si sunt oricand bine venitehappy.
Ei bine, am fost ieri dupa-amiaza la Doc de fam. Mi-a luat tensiunea si pulsul, dupa o discutie in care am fost amandoua de acord sa nu iau inca Sotalolul. Mi-a dat Distonocalm-1 cp. dim. (are propanolol si apropina, dupa cum citii), i-am spus ca nu vreau sa fiu legumabig grin, la serviciu si la volan. Mi-a spus ca e mai mult un anxiolitic. Cu tensiunea stau prost, am avut 9/5mm col si puls 56, parca. Chiar aiureasurprise, stiu ca am tensiuni mici, dar nici chiar asa...
Vineri ma duc cand e de garda cardilologul la Spitalul de Urgenta Ploiesti.O sa stau de vorba si voi vedea. Ce ma enerveaza, e ca nu stiu ce am inca, asa as stii ce am de facut.
Neata !happy

Am reusit sa fac si un alt consult, ieri dupa-amiaza, in garda dr. card. Albu Marian.Un medic exemplar si un om deosebit, care sta de vorba cu tine, chiar daca-i vii fara programare. Nici el nu a fost sigur ca este tpsv, caci mi-a spus sa iau un Distonocalm numai daca fac crize si sa ma programez pentru holter ECG. Prost este ca voi face de abia in noiembrie, caci programarile se fac in ziua de 5 a fiecarei luni, pentru luna urmatoare. E un medic aglomerat, dar , zic eu, ca merita sa merg la el.
In rest, s-auzim numai de bine!happy
Buna la toata lumea !happy

As avea o intrebare, care a inceput sa ma framante, dupa cele 2 episoade de tahicardie: daca ultima anestezie generala, facuta acum cateva luni, mi-a generat aritmiile astea? Desi mi s-a spus ca nu de la anestezie ar fii. Este posibil ca o astfel de anestezie sa afecteze ritmicitatea inimii ? Afectarea poate fii reversibila sau ireversibila ?
Doc m-a intrebat daca iau in mod constant medicatie de inima(cordarone), deci a crezut ca am deja instalata o afectiune cardiaca...

Oricum, stau cu teama sa nu ma apuce crizele...nail biting si stau si cu Distonocalmul in geanta, in caz de...
Nu cred ca anestezia poate provoca tahicardii ulterior. Pot fi reactii alergice de la anestezic sau posibile reactii neurologice. Lasa teama de-o parte! happy Evita consumul exagerat de cafea si fumatul, pe cat posibil. Holterul poti sa il faci oricand pana in noiembrie cand mergi la consultatie si putem trage o concluzie vazand rezultatele. Mananca putin si mai des, pentru a evita variatiile glicemice mari.
Sanatate.
Buna seara, am 56 de ani si sunt diagnosticat de medic de 30 de ani cu TPSV(tahicardie paroxistica supra venticulara).In ultimul timp au inceput sa se indeseasca crizele. Daca poate cineva sa-mi recomande un medic si un nr de telefon,v-as fi foarte recunoscator.Bani pentru interventie nu prea sunt dar as putea macar sa vb cu cineva in masura sa ma indrume spre lumina.Va multumesc !
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă