Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Uliana, esti foarte draguta. Dar doar astazi am fost asa...mai stresata. Joi, spre exemplu, atipisem, si sora mea a venit si m-a speriat din somn. Imediat am reactionat si s-a declansat. Nu pot sa fiu putin mai fericita sau sa ma intristez, ca imediat incepe...Vreau sa se clarifice toata treaba asta, sa vad si eu ce se intampla cu inima mea, ca bate asa de haotic cateodata. Si sunt tanara, anul asta am Bacalaureatul.
Stiu , puiule, cum e, tocmai de aceea trebuie problema rezolvata, pentru ca esti foarte tinara si ai o viata de trait, nu o existenta de tiriit.
Gindeste-te ce atu grozav ai: mergi direct la Floreasca, unde - dupa parerea mea - e cea mai formidabila trupa de cardiologi, inclusiv dr. Vatasescu. Daca se va mentine indicatia de ablatie de acum doi ani - si probabil ca da - sa nu pregeti, sa nu te codesti, esti pe mina fix cea mai indicata. Ai vazut cite colege "foste" tpsv-iste avem, ce bine ti-ar sta printre ele si s-ar termina si balamucul asta cu vine criza-pleaca criza, etc.
Miine va fi ziua ta norocoasa, ai sa vezi ! Heart
Eu nu am avut nicio indicatie de ablatie, doar pt studiul respectiv...si mi-e cam frica, am citit pe forum in ce consta toata interventia.
Dar trebuie sa fac ceea ce e de facut. Nu mai suport nici eu asa.
Scuze pentru confuzie, asa e, doar indicatie de studiu, dar daca e posibil - si la tpsv in general e POSIBIL - studiul este urmat, in aceeasi sedinta, de ablatie. Vedem ce ti se spune miine si vorbim mai pe concret, dac-o fi cazul.
Un lucru e clar: nu miine ti se va face studiul, deci stai linistita dinspre partea asta !
Am inteles. Cel putin m-am mai linistit cu treaba asta.
O sa incerc sa ma odihnesc la noapte si sper sa rezolv cat mai bine problema mea.
Multumesc mult de tot pentru incurajari.
Multa sanatate si ne auzim maine ! happy
Bun, deci ne-am inteles: calma, atenta si lipsita de spaime, dupa care raport complet pe forum!
Bafta cit cuprinde - sa tot fie ! big grin
Buna seara tuturor si bine v-am regasit!
O intrebare am si eu, daca ma puteti ajuta cu un raspuns...
La un control cardiologic, medicul mi-a recomandat metoprolol. Cred ca pana la metoprolol luasem tot ce exista antiaritmice pe piata dar fara nici un efect. De la acest "banal" metoprolol pot sa spun ca ma simt mai bine. Extrasistolele nu mai sunt asa de severe si nici nu mai mi-au declansat TPSV-ul. Doar ca de cca 10 luni il iau "nonstop". 2 pastile pe zi, de 50 mg. Medicul mi-a zis sa il iau mereu dar as mai vrea totusi si alte pareri. Sa mai fac o pauza? Parca mi-e frica sa intrerup. Nu ma deranjeaza nimic si pot sa il iau chiar si ani fara pauza. Are reactii adverse daca se administreaza pe termen lung? Ce ziceti, sa il iau in continuare, sau sa mai intrerup?
Marilena, nu faci nimic de capul tau, nu te joci cu beta-blocantele si nu te iei dupa pareri forumiste in materie de medicatie alopata (nu mai zic ca pe forumul nostru nu vei gasi astfel de pareri) - cu atit mai mult cu cit spui ca ii si simti binefacerile si n-ai efecte adverse. Lucrurile acestea trebuie discutate intotdeauna cu medicul ce te are in ingrijire.
Daca te ajuta cu ceva, eu iau varianta retard a metoprololului de 10 ani, neintrerupt !
Sa-ti fie bine !
Buna ziua ,

Am un baiat de 13 ani si din luna februarie a acestui an a fost diagnosticat cu sindrom WPW .Mentionez ca a avut doar 2 episoade de tahicardie:pe 15 si 17 februarie fiecare tinand aproximativ 1h.Este groaznic,pentru ca el a fost un copil perfect sanatos.
Ne-am programat la ablatie care s-a si realizat pe 27 februarie.La externare pe diagnostic apare sindrom WPW parahisian .Tahicardie jonctionala reciproca ortodromica.Ablatie prin radiofrecventa prin abord venos femural drept.
Datele electrofiziologice sunt :PP=580ms,PA=80ms,AH=80,H Δ =10ms,H=20ms.
Doctorul ne-a spus ca operatia a fost reusita .Dupa prima saptamana de la operatie i-am facut EKG,era ok.Dupa inca o saptamana sindromul WPW a reaparut (dupa alt EKG).
Acum,la 2 luni ne-am reprogramat pentru o noua ablatie.Nu a mai avut nici o criza din 17 februarie.Intrebarea mea este:dupa diagnosticul pus vreau sa stiu cat de aproape sa fie calea care nu trebuie atinsa.

Va multumesc!
Daca este parahisian calea este, din pacate, extrem de aproape. Probabil ca si de aceea a revenit, doctorul a actionat extrem de precaut.
La ce doctor ati fost?
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă