Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Buna ziua. Aveti idee ce teste, analize, examene se efectueaza in cadrul unui consult cardiologic, pentru TPSV? Eu am fost externata acum trei ani cu acest diagnostic, iar acum trebuie sa ma duc la un control, si as vrea sa stiu mai exact prin ce o sa trec.

Va multumesc mult
Sorinache draga, nu inteleg de ce revii obsesiv cu intrebarea, mi s-a parut ca ne-am lamurit zilele trecute la topicul Analize de laborator.
Deci ai un diagnostic de TPSV. Controlul va insemna:
- examen clinic si intrebari despre ce s-a mai intimplat cu tine in timpul trecut de la ultimul control;
- ekg - care nu va arata nimic deosebit daca tu nu vei fi in momentul respectiv in criza;
- probabil propunerea de monitorizare holter ekg de 24 de ore, care asijderea nu va arata nimic daca inima ta in timp ce porti aparatul va bate normal;
- eventual recomandare de ecografie pentru a se constata daca inima n-a suferit deformari si a ramas la fel de sanatoasa ca acum doi ani;
- cu mare probabilitate analize de laborator, care, desigur, inseamna prelevare de singe.
Sper ca am fost suficient de clara, bafta !
Monitorizarea Holter presupune internare in spital? Pe scrisoarea medicala de la externarea anterioara scria "Se recomanda efectuarea unui studiu electrofiziologic".
Nu Sorinache, dimpotriva, e bine sa fie facuta aceasta monitorizare fara spitalizare, facind in cele 24 de ore exact ce faci in toate zilele, traind cit se poate de normal. Doar de apa trebuie feriti electrozii de pe corp, respectiv micul aparat prins in talie. Prin urmare, in ziua cu pricina nu facem dush - si atit !
Studiul electrofiziologic necesita insa o scurta internare, de circa 24-36 de ore! Daca va fi necesar si posibil, in aceeasi sedinta studiul va continua cu ablatia. Citeste prin topic ca sa te lamuresti, vei gasi date din belsug !
Multumesc foarte mult, luni am programare la Cardiologie, la Floreasca. Sper sa fie bine.
Sorinache,bafta multa!Iti tinem pumnii!
Sa fie, tare sunt speriata. Azi am fost putin stresata si am avut pulsul 255...
N-ai de ce sa fii speriata de ziua de miine. Azi in schimb ai facut o criza. A trecut de la sine? In cit timp?
Pai in ultimele 2-3 zile eu n-am avut puls mai mic de 100. Mi-a trecut de la manevrele vagale si propanolol. Am simtit o durere in piept si s-a declansat, dar puls asa mare nu am mai avut de ceva timp, cand am avut o criza in somn.
Sorinache, imi spui si mie de ce te temi de ziua de miine? Ce crezi ca ti se va intimpla? Iti spun eu - nimic rau si inspaimintator. In schimb, plina de panici si angoase, poate nu te vei putea concentra asupra a ce vei fi intrebata despre evolutia bolii, nu vei intelege si retine indicatiile primite. Hai, fii barbat, Zoe!! Ca noi miine asteptam raportul tau, ce naiba !? tongue
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă