Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Buna. Sunt Rozi si am 39 de ani in 2010 am inceput sa fac crize si am fost diagnosticata cu tahicardie paroxistica supraventiculara repetativa.In 2011 mi s-a facut ecografie la care mi s-a descoperit Insuf Mi gr I Insuf tricusp gr I mi s-a facut doua ablatii la interval de o saptamana si am fost externata cu diagnosticul TPSV, ablatie cu curent de radofrecventa a nodului atrioventricular, cardiomiopatie ischemica si dismetabolica dupa doi ani iar am ameteli palpitatii si stare de lesin mi s-a propus sa repet ablatia. Oare ce sa fac sunt total dezamagita si speriata. Momentan fac tratament cu nevibolol si verapamil.
Bun venit Rozi ! In primul rind am rugamintea ca pe viitor sa-ti plasezi mesajele pe un subiect dat in acelasi loc, iar nu cum ai procedat acum, postind o fraza intr-un capitol, completarea in altul, riscam astfel sa nu ne intelegem. Multumesc si sa trecem la subiect !
Mesajul tau mie imi este putin neclar: sa inteleg ca ai facut doua ablatii nereusite sau au fost doar studii electrofiziologice din moment ce ai fost externata cu diagnosticul de TPSV?
TPSV-ul a incetat totusi si a revenit acum, dupa doi ani?
Ai inteles corect oare: ti s-a ablatat nodul atrioventricular si tu nu ai stimulator implantat ???
N-ai putea sa formulezi mai exact cele intimplate ?
Si, daca se poate, spune-ne si unde si la ce doctor ai facut ablatiile.
Buna Scuze pentru gerselile mele. Bine ai inteles mi s-a facut doua ablatii in 3 martie 2010 prima dupa 8 ore am facut criza in spital a doua mi s-a facut la 10 martie 2010 care ma tinut fara criza pana la 16 octomrie 2011 de atunci tot mai des am palpitatii si stari de crize. Nu am nici un implant. Poate ca nu formulez foarte corect sunt de natinalitate maghiara si mai am si ninstagmus congeital care ingreuneaza scrisul si cititul.. Deci in momentul externarii iti scriu diagnosticul dat exact cun scrie :TAHICARDIE PAROXISTICA SUPRAVENTRICULARA REPETATIVA,ABLATIE CU CURENT DE RADIOFRECVENTA A NODULULUI ATRIOVENTRICULAR,CARDIOMIOPATIE ISCHEMICA SI DISMETABOLICA ,HIPERCOLESTEROLEMIE.ECO DOPPLER COLOR A INDICAT iNSUF MI GRADUL I SI INSUF TRICUSP GR I.
Rozi draga, presupunerea mea este ca daca doi ani te-ai simtit bine, a doua ablatie a fost reusita, dar probabil s-au creat intre timp noi focare si circuite aberante, ceea ce n-ar fi chiar de mirare pe un cord bolnav. Astfel, s-a reactualizat problema unei noi ablatii, idee pe care ar trebui s-o iei in calcul, intrucit medicamentele nu vor lecui problema.
Ramine pentru mine, in continuare, un mare mister ceea ce spui despre ablatarea nodului atrioventricular, nu pot sa cred ca ti s-a facut asa ceva!!!
Ablatarea nodului inseamna creerea unui bloc atrioventricular de gradul 3, mai pe inteles intreruperea totala a legaturii dintre atrii si ventricule, ceea ce - fara implant de stimulator - inseamna MOARTEA PACIENTULUI (feri doamne!)
Cine ti-a propus a treia ablatie ? Aceeasi echipa care le-a facut pe primele doua, la Tg. Mures ? Numarul nu trebuie sa te sperie, avem colegi cu 5 ablatii la activ.
Sanatate si numai bine ! Heart
deci ambele ablatii s-a facut la Tg mures aceasi echipa. Ablatia a treia a propus medicul meu de la Baia Mare. Nu am dece sa nu spun adevarul (iti dai seama ca sunt o persoana bolnava habar n-am de expresiile medicale si in plus nici un medic nu imi explica ce se intimpla cu mine) diagnosticul este scris pe biletul de externare exact litera cu litera ce am redat mai inainte.Dar pana cand se poate repeta ablatia? Ore in final ultima solutie ar fii implantul stimulator?Oare pot trai o viata activa ma refer la mersul la serviciu lucrez la Posta sunt oficianta la ghiseu, zi de zi mi se pare mai greu sa fac fata. Cu mult respect Rozi
Rozika, eu nu contest spusele tale, n-am spus ca minti, sint doar uluita de ceea ce scrie pe biletul de externare referitor la ablatarea nodului.
Daca crizele se indesesc si starile de rau cresc in intensitate, probabil ca iti vor afecta viata activa, n-are rost sa te amagesc, deja spui ca faci fata cu greu serviciului. Tocmai din acest motiv ar trebui sa te gindesti la o a treia ablatie, poate discutind si cu echipa care deja iti stie antecedentele; tot cu ei trebuie lamurita si problema stimulatorului, eu efectiv nu stiu ce sa-ti spun in acest domeniu, sint depasita de situatie.
Rozi, insuficienta mitrala si cea tricuspidiana de gradul I nu inseamna nimic, cei mai multi dintre oameni au asa ceva.
Cat despre ablatarea nodului atrioventriocular pentru un TPSV ... mi se pare foarte ciudat. Nu am mai auzit de asa ceva.
Se practica astfel de proceduri de ablatare a nodului atrioventricular SI implantare de stimulator cardiac (nu altfel, in nici un caz) doar pentru pacientii in varsta care sufera de fibrilatie atriala condusa rapid la ventriculi si la care nu se mai poate controla medicamentos sau nu se poate face ablatie pentru fibrilatia atriala.
Dar pentru un TPSV sa se faca ablatie de nod ... doar accidental poate. Si daca totusi s-a intamplat sa nu se implanteze un stimulator cardiac dupa ... mi se pare cam in neregula.
Te rog spune-ne si noua cum il cheama pe doctorul care a facut aceasta interventie?
tg mures
Mai incearca un control si la Prof. Dr. Dan Dobreanu la etajul 8 in cadrul Spitalului Judetean, daca tot esti din Tg. Mures.
Nu strica inca o parere avizata, ti-ar fi de ajutor zic eu.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă