Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Si eu sunt de parere ca este verosimil tahicardie prin reintrare nodala, varianta tipica. Curabilitatea prin ablatie de RF este de peste 95 %, asa ca mult curaj si succes! happy
Desi 2 fiole de fosfobion + verapamil i.v ? barrr!!! probabil fosfobionul nu a fost administrat corespunzator.
Buna tuturor.
Mai revin si eu cu o intrebare: e posibil ca dupa ultima criza de tpsv pe care am avut-o, (ekg-urile atasate) sa fi ramas si cu alta problema in afara de ce aveam deja la inima? Mi se pare ca de cand am avut-o pe ultima obosesc foarte tare. Obosesc chiar si cand vorbesc. Va intreb pentru ca atunci cand eram in criza, l-am auzit pe medic vorbind cu altcineva de un bloc de ramura. Dar mie nu mi-a spus asa ceva.
Am sa atasez si un ekg facut a doua zi dupa criza cand eram, zic eu mai linistita.

http://i449.photobucket.com/albums/qq215...tled-3.jpg

Stiu ca o sa ziceti sa merg la medic si promit ca o sa o fac cat de curand dar acum mai am unele probleme de rezolvat o perioada scurta de timp. Pana atunci as vrea cateva pareri. Va rog mult.
Chiar daca nu am mai postat nimic in ultimul timp, sa stiti ca va urmaresc si va "citesc" in fiecare zi. happy
Eu vad un foarte usor bloc de ram drept, dar nimic semnificativ si, in orice caz, nu are legatura cu tahicardia.
Ce inseamna "bloc de ramura drept"? Si daca nu are legatura cu tahicardia, de la ce poate fi? E periculos? Dar starile de oboseala pot fi date si de tahicardia supraventriculara?
Scuza-ma armmdt ca sunt asa insistenta. Dar te rog sa ma intelegi ca sunt foarte ingrijorata. Si doar voi ma puteti lamuri.
Va multumesc ca existati. happy
Blocul de ram drept inseamna ca la nivelul conducerii atrio-ventriculare exista o incetinire a transmiterii semnalului din cauza blocajului pe ramul drept al fasciculului His. Dar la tine e ceva extrem de usor (pentru ceilalti colegi care se pricep la interpretat ECG, in afara de niste unde RR' in V1 in rest eu nu vad altceva). Daca e asimptomatic atunci nu e nici o problema.
Despre oboseala sigur ca ea poate fi generata si de tahicardie.
Aspectul de rSr' din V1 sugereaza un BRD minor (daca electrozii V1-V2 au fost asezati corect in spatiul IV ic, si nu prea sus, in spatiul II ic, greseala frecvent intalnita, caz in care poate nu ai nici BRD minor). Bine ca ai clarificat ca nu ai probleme cu tiroida, ca pe baza hipovoltajului din precordiale as zice ca ai putea avea hipotiroidie.
In noiembrie 2010 am fost la Diagnostic si tratament Victor Babes si am fost si la endocrinologie, trimisa de la cardiologie bineanteles. Acolo mi-a facut consult, eco tiroidiana la care s-a vazut un nodul si analize de laborator si anume metanefrine si mormetanefrine si calcitonina (doamna doctor a zis ca sunt cele mai importante) si au iesit toate bune. Mi-a spus ca nu am probleme cu tiroida.
Intrebarea mea este: e posibil sa se fi declansat pe parcurs, din noiembrie si pana acum si de aceea sa imi iasa asa pe ekg?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Daca nu te-ai ingrasat mult in ultima perioada si tolerezi in general frigul, as zice ca nu.
Nu. Nu m-am ingrasat si frigul il tolerez mult mai bine decat caldura. happy
Multumesc
cum se face studiul electrofiziologic?
URL de referinţă