Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Revin cu vesti !
Ieri i-am facut programare la domnul dr Vatasescu - pe 5 ian 2012 ora 17,30 -
Tot ieri l-au externat - il cam inteapa sub inima - sta cuminte in casa - asta e.
I s-a dat tratament cu cordarone - in spital i s-a dat sub forma de perfuzie mai intai 8 ml la ora apoi 5 la ora apoi 2 la ora - pe automat.
I s-a cam umflat mana stanga dar deja nu-l mai doare - adica se vindeca, e bine.
Insa ce se intampla oare cu intepaturile astea ca parca nu-i ok...
Nu influenteaza oare investigatiile cordarone ? Ca era una din intrebarile care au stranit o reala contrazicere intre medicii de-aici de la Galati !
Of, ce aiurea este cand trebuie sa te avanti pe un teren atat de alunecos ....
Nu iti fa probleme, e doar inceputul, ai sa te obisnuiesti. Asa esti dupa prima criza, ai senzatia ca esti rupt in doua! Dupa 10 ani de criza poti sa mergi si la prasit dupa cateva ore dupa ce te lasa ticaloasele de crize. Un prieten imi zicea ca se putea si mai dar si mai bine...excat asa este! Spune, la fundeni nu a fost propus pentru ablatie? Parca spuneai ca a fost internat la fundeni...
Mirela,felicitari, ai actionat rapid !
Intepaturile de sub inima inclin sa cred ca nu-s...de la inima ! Cordarone-ul are si un marcat efect antianginos, nu uita.
Scuze , dar nu-ti inteleg intrebarea "Nu influenteaza oare investigatiile cordarone ?" Care pe care - cordarone-ul investigatiile sau invers ? Concret, pe ce se contraziceau medicii ?
Medicii se contraziceau daca ar fi bine sa i se dea sa ia cordarone sau nu. Unii sustineau ca daca il ia o sa influenteze rezultatul la investigatii, altii spuneau ca tehnica noua nu mai da loc la interpretari eronate daca il ia.
Pentru vili
Prietenul meu este la a nu mai stiu cata criza ... ca are TPSV de 16 ani. Dar cu iesire din criza prin soc electric este a doua.
cat de des face crize si cat de puternice?
aud la voi de iesire din criza prin electrosocuri si ma sperie gandu ca poate o sa trec si eu prin asa ceva( sad( ),
cat a avut cel mai mult tensiunea si pulsul?
(08-12-2011 01:47 PM)Paunescu.Valentin a scris: [ -> ]aud la voi de iesire din criza prin electrosocuri si ma sperie gandu ca poate o sa trec si eu prin asa ceva
Daca va fi cazul o sa ti se faca anestezie, stai linistit ca nu ti se da soc treaz
Mirela, am inteles motivul "dihoniei" !!
Din experienta proprie si a altor pacienti remarc ca balanta inclina in favoarea administrarii doctoriei, fara teama repercusiunilor in privinta investigatiilor/interventiilor viitoare. Si eu aveam deja o doza semnificativa de cordarone in mine cind dr. V. mi-a facut studiul electrofiziologic, ceea ce nu l-a impiedicat sa-mi identifice focarele aberante din venele pulmonare.
Stiu cazuri concrete (si de TPSV, si de fibrilatie si flutter) cind pacientul era scos din criza cumva (fosfobion, soc electric, propafenona, cordarone), apoi pentru mentinerea ritului sinusal lua o luna de zile cordarone si abia atunci urma studiul si ablatia. Cu mare probabilitate prietenul tau va urma aceeasi cale, o luna de cordarone, consultul prealabil pe 5 ianuarie, apoi ablatia. Important e sa ramina acum in ritm sinusal. Mai vorbim, numai bine ! Heart

Vali, stai absolut linistit, socul se face sub usoara sedare/anestezie, nu vei sti nimic, nu vei simti nimic, nu-ti vei aminti nimic !
Te trezesti si constati ca inima toarce linistit, ca un motan fericit !
Mda , spar sa nu ajung nici o data in situatia astahappy , acma astept la o noua criza ....daca ar fi sa ma iau dupa istoricul meu.... cam in dec-feb fac o criza si mai fac una prin mai -iuniesad ( de 4 ani asa se intampla) ,
Vali, ia nu mai sta sa astepti crize si nu mai da pronosticuri, ca nu sintem la loto-prono ! no talking
Unde scrie ca trebuie sa se repete la infinit povestea? Fa bine si nu contribui, prin psihic, la declansarea ei, mai bine intoarce-te la bazin si conform conventiei da citeva ture si pentru mine ! smug
happy))) multumesc de incurajari.... sa sti ca in fiecare saptamana ma duc la bazin si o tura e pt tinehappy
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă