Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
(08-11-2011 07:10 PM)Vili a scris: [ -> ]De ce sunt atat de putini cei care scriu pe forum? Poate nu ar sctrica putina publicitate si popularizare a site-ului. Sunt atat de multi cei care au nevoie de informatii.

Pai trimite si tu adresa Forumului impreuna cu o recomandare la toate contactele tale din lista de adrese, cu cerinta sa procedeze la fel si ei.
Iar acest lucru este valabil pentru oricine de pe Forum care vrea sa dea o mana de ajutor.
Sa stii ca le-am spus multora dar nu mi-a trecut prin cap sa trimit un mail cu adresa. Eu ma refeream si la publicitate pe site sa faceti bani din trafic si apoi evident, interesul vostru va fi sa stimulati traficul, implicit comentariile. Eu personal am folosit mult acest forum si va multumesc, faceti o treaba extraordinara! De aceea va spun ca de multe ori o astfel de chestie sustinuta de activitati comerciale poate fi benefica cel putin pentru promovare pentru ca eu cred ca prea putini isi impartasesc experientele de care avem atata nevoie. E doar o parere, pana la urma proprietarii hotarasc ce e mai bine pentru casa lor, musafirii fac doar conversatie si barfesc! E o gluma, desigur.
Buna seara, mi-am permis sa aduc in discutie si o alta "fata" a tpsv-ului. Eu am doar 18 ani, la varsta de 16 ani si 2 luni am avut o criza de tahicardie(prima, de asemenea) care m-a tinut vreo 6 ore si am ajuns, la un moment-dat, la pulsul 280. Manevrele vagale nu au functionat, propranoloul nu a functionat, abea dupa ce mi s-a administrat digoxin injectabil mi-am revenit. A fost oribil, cu stari de lesin, mi se invinetise incheietura mainii stangi, dureri in ceafa. In fine, cardiologul mi-a spus ca nu am probleme, dar ca se vor mai repeta aceste crize. S-au repetat, chiar si din ras dadeam in tahicardie, la emotii, la nervi (am simtit o gheara in piept), si in somn unele. Dar de la ultima criza, am ramas cu o tuse suparatoare, parca as avea nevoie de ea ca sa pot sa ma simt bine.
Intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo sansa ca aceasta tuse seaca si suparatoare sa fie de la aceasta tahicardie? Mentionez ca nu am avut probleme pulmonare niciodata, decat raceli tratate la timp si fara recurente.
Va multumesc mult.
Salut Sorinache! Dupa stiinta mea nu exista forma de aritmie care sa provoace tusea, mai ales din cea care sa persiste si dupa trecerea crizei. Exista insa bolnavi care simt nevoia sa tuseasca in momentele de criza, indeosebi cei cu extrasistole, avind senzatia ca se mai potolesc bataile aiuritoare ale inimii.
Tuse seaca, persistenta, extrem de chinuitoare, tinzind spre sufocare, nepermitind pacientului sa stea in pozitie culcata stiu ca exista doar in caz de insuficienta cardiaca grava, ceea ce nu e cazul tau !
De cind dureaza aceasta tuse ? Nu e posibil ca totusi sa ai o viroza ?
Am observat in toamna aceasta relativ multe persoane virozate intr-un mod mai aparte: raguseala puternica, dureri in git chiar si cu amigdale scoase, tuse seaca si chinuitoare - nu febra, nu expectoratii, nu mocozitati nazale ! Nu esti cumva in aceasta situatie ?
Nu ai cumva vreo problema digestiva de genul reflux gastro-esofagian? Si asta poate cauza tuse seaca!
In alta ordine de idei, nu ma rabda inima sa nu te intreb si sper sa nu mi-o iei in nume de rau: cu aceste crize destule de violente de tpsv nu ti s-a propus ablatia ?? La virsta ta nici sa rizi cu pofta sa nu mai poti de groaza crizei ?
Tusea apare in cazul unor aritmii cum sunt extrasistolele sau TPSV-ul ca un gest reflex al organismului menit sa compenseze micile probleme de la nivel pulmonar dar si ca o manevra vagala automata. Ne reamintim ca unele din manevrele vagale sunt respiratia cu glota inchisa si tusitul (pe laga compresia carotidiana sau scufundarea fetei in apa rece sau compresia globilor oculari). Si eu tusesc intotdeauna cand am extrasistole sau TPSV!happy
Oricum, ar trebui sa faci un studiu electrofiziologic daca aceste crize se repeta des pentru ca ele pot obosi inima si produce in timp modificari morfologice ale cavitatilor cardiace. La varsta ta o ablatie are sanse extrem de mari de reusita si este optiunea cea mai buna, daca vrei sa te bucuri de o viata de calitate.
Multa sanatate!
Buna seara din nou, am revenit.
Din pacate, nu, nu mi s-a propus niciun fel de interventie, mediul cardiolog mi-a spus doar ca voi mai avea astfel de crize, si daca ajung sa nu mi le pot rezolva cu manevrele vagale, sa ma duc la spital. Nu sunt racita, nici macar nasul nu il am infundat. Chiar nu stiu, aceasta tuse imi provoaca o stare de bine, iar uneori in timpul acesteia am senzatia de sufocare, dar nu cred ca este grav.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Sorinache, fa un efort si mergi la doctorul Vatasescu sau la Iasi, Timisoara, Cluj dar la medici electrofiziologi fiindca ei sunt cei care se ocupa de tahicardie. Eu am pierdut timpul 10 ani pana am ajuns la un astfel de medic si medicamentele nu au facut decat sa reduca intensitatea crizei. Am facut mai multe studii, sunt foarte fricos din fire dar nu e mare lucru, crede-ma. E pacat sa amani si sa traiesti cu groaza ca apare criza. Apropo...am o luna fara criza. Doar extraurile astea ma tin in priza dar e suportabil. Va doresc sanatate multa la toti.
Vali Paunescu, tu parca mai urma sa faci un eco la Brasov, apoi sa pui tara la cale cu dr. V. !!!
Aflam si noi ceva despre tine ? Imi displace aceasta lunga tacere !! waiting
Buna uliana!
trebuia sa fac o ecogarafie aici la spital dar doamna dr e f greu de gasit , odatat m-a chemat si cand am fost la spital nu mai era ..... nu stiu ce sa zic ,
eu acu astept rezultatele la sange , apoi o sa merg la un endocrinolog sa nu cumva sa fie de la glanda si cu rezultatele astea o sa ma duc la un cardiolog aici sa imi fac testul de efort (ca nu l-am mai facut de 3 ani) happy si holtarul deasemenea,apoi sa vad vad ce urmeaza.....deocamdata ma simt f bine, nu am mai avut de cava zile probleme ,

imi pare rau ca nu am mai intrat demult dar am avut o perioada mai grea la serviciu , ....

noapte buna va doresc si multa sanatate !!
Dar de ce nu te duci sa faci o ecografie cardiaca la o clinica privata? Costa cateva zeci de lei si nu mai stai sa astepti.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă