Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Astea-s vesti bune, Vali! Am insa o nedumerire, anume: intr-un mesaj de ieri pomeneai de nopti proaste. Ce inseamna asta concret: ai palpitatii noaptea, esti anxios, ai insomnii sau vise rele si cosmaruri (vezi materialul despre apnee al lui SH) ???
Sal, uliana, deobicei noaptea ma apuca , imi creste tensiunea si ma sinmt f obosit,
noaptea intradevar am cosmaruri si nu prea ma odihnesc cum trebuie, dar cred ca este din cauza serviciului , cam stresant elhappy
Vali, ce-ar fi sa incerci niste tinctura de valeriana sau pastile de Nervosedin (firma Plantavorel) ? Ambele merg bine si pe tensiune, si pe insomnii !!
De ce sunt atat de putini cei care scriu pe forum? Poate nu ar sctrica putina publicitate si popularizare a site-ului. Sunt atat de multi cei care au nevoie de informatii. Probabil ca mult mai numerosi cei care doar intra fara a posta.Asteptam si eu informatii despre alatii in strainatate fiindca in romania nu mi-au reusit.M-ar interesa tari ca franta, spania, grecia. Daca are cineva informatii despre clinici specializate si eventual costuri si ce ofera in plus fata de romania.
Vili dc am inteles corect din ce ai postat tu, practic ai facut 2 studii electrofiziologice si doar o ablatie, nu? De ce spui ca nu ti-a reusit? Ai mai facut o alta criza de tahicardie in afara de cea din ziua ablatiei?
Da, am mai facut crize dupa ablatie, am zis-o in alt post anterior.
Imi pare rau sa aud asta sad In leg cu costurile ablatiei in strainatate, in urma cu aprox 2 ani un medic cardiolog mi-a recomandat sa merg in Franta la spitalul unde si-a facut rezidentiatul iar costurile pe atunci se ridicau la aprox 2000-2500 de euro (transport, cazare, costa ablatie). Este o suma pur orientativa care poate intre timp a mai crescut sau a mai scazut. Nu stiu sa iti dau detalii gen numele spitalului sau localitatea pt ca nu ma interesa pe atunci o ablatie cand mi-era bine sub tratament si mai ales in strainatate. blushing Eu totusi am incredere f mare in medicii nostri. Sper sa te poata ajuta cineva cu date mai recente.

Sanatate multa! happy
Multumesc mult! Si eu am multa incredere in medicii nostri si chiar m-am simtit confortabil in compania lor dar nu despre asta este vorba. Eu cred ca din moment ce am avut interventiiesuate si medicatia nu -si face efectul dorit, nu am varianta decat sa incerc afara. Am mai zis ca aproape toti cei care au fost internati cu mine au reusit sa-si rezolve problemele, eu nu. Deci , cred ca eu am o problema si nu vad alta posibilitate acum decat sa incerc afara.
Vili, daca crezi ca problema ta chiar depaseste competenta tuturor electrofiziologilor din tara - ce-i drept, n-avem prea multi, doar 11 - incearca macar, inainte de a-ti lua lumea in cap, sa te vezi cu dr. Andronache, romanul ce lucreaza in Franta de vreo 10 ani si vine la aproximativ trei luni la Cluj, alaturi de echipa doctorului Radu Rosu, la Spitalul de Recuperare.
In alta ordine de idei, din ceea ce am mai citit/auzit din spatiul virtual, ablatia in strainatate nu este o garantie neaparata a succesului, in schimb costa niste banuti !!
Cineva ablatat de FA la Bruxelles, contra 8000 de euro, a recazut dupa 8 luni; a urmat o ablatie de flutter la dr. Vatasescu, apoi o a treia la Cluj, la dr. Andronache. Nu mai stiu nimic de el, i-am pierdut urma !
Altcineva, extrasistolie grava, de ordinul a zeci de mii de esv-uri, ablatat a treia oara la Bordeaux , contra 16 000 euro+3000 euro drum,cazare,insotitor = rezultat nesigur, doar speranta reusitei, n-a mai dat semnale, i-am pierdut urma!
Nu, nu cred ca depaseste competenta medicilor in care am o incredere deosebita dar cred ca depaseste rabdarea si posibilitatile unui sistem sanitar sustinut mai mult de entuziasmul medicilor decat de o organizare si sustinere financiara absolut necesara in cazuri mai deosebite. Mai exact, nu are nimeni rabdare, timp si bani sa rezolve cazuri de nerezolvat. Intr-un caz similar cu al meu o interventie in strainatate a durat 6 ore si au lucrat mai multi medici ce se schimbau in timpul studiului. Exista undeva in romania o organizare similara?! Cu siguranta nu, fiindca nu permite sistemul. El functioneaza f bine pentru 80% din cazuri si are rezu,tate maxime in conditii financiare satisfacatoare. Asa vad eu lucrurile si cred ca pe undeva statul atat isi permite la ora asta. Asa este si firesc si toate sistemele au anumite limite, nu numai in romania.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă