Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tahicardie paroxistica supraventriculara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
Vili draga, are ARM-MED dreptate, xanaxul nu e o solutie, e o doctorie nashpa rau (in sensul dependentei), dar... nu-mi pot imagina viata fara ea, cinstit vorbind!
Iau cantitati moleculare si doar la mare nevoie, dar iau. Ar fi mai bine sa nu te obisnuiesti cu el, dezvatul e greu, ca la orice benzodiazepina, mai bine incearca cu niscaiva naturisme, pot fi foarte eficiente !!
Si cu scuzele de rigoare, dar mie tot nu mi-e clar: tu la Iasi pina la urma ai facut sau nu nefericita aia de ablatie si cind ?
Salutare,sunt bine, traiesc viata ca un cardiac, cu zile bune si nopti proastehappy
- inca nu m-am hotarat daca sa fac acel 3D mapping sau nu, nu e de frica ci nu stiu daca e ceea mai potrivita pt mine,
acuma tre sa mai fac un ecocord la o doamna dr in Brasov si apoi sa iau leg cu domnul Dr V ,
o intrbare pt ARM-MED:
1) se poate ca o miocardita sa dea impulsurile acelea la inima care sa simuleze o tahicardie?
2) daca miocardita dispare(la RMN nu a mai fost depistata) se poate ca si senzatiile de tahicardie sa dispara treptat?
... sau nu are nici o leg tahicardia cu miocardita

multumesc si multa sanatate va doresc
Da, eu zic ca e posibil ca o miocardita sa determine o tahicardie. Dar depinde de ce lasa in urma, daca ramane tesut afectat, acesta ar putea in continuare sa determine aparitia unor tahicardii.
Merci mult pentru raspunsuri si imi cer scuze ca nu am fost f clar. Da, am facut ablatia de 10 zile si medicul m-a declarat sanatos. Asta vreau sa va spun, am facut o criza dupa ablatie si am extrasistole care-mi dau fiori fiindca-mi este teama sa nu declanseze tpsv. Ma tem ca e o problema psihica mai mult dar sa nu se transforme intr-una patologica. Medicul mi-a recomandat Xanax dar numai in caz de nevoie. Tentatia e mare, va dati seama ca sunt teribil de fricos.
Buna Vili,

Si eu in primele sapt de la ablatie aveam extrasistole destul de des si implicit intervenea si acea teama sa nu imi declanseze un nou episod de TPSV. Luna aceasta fac 5 luni de la ablatie si pot spune ca extrasistolele s-au rarit, insa at cand am una mai puternica inca ma mai panichez sad dar incerc singura sa ma calmez ca totul e ok si ca sunt vindecata. Pana la urma dc e sa nu fie cu reusita nu avem ce face. Bine ca stim ce pasi tb sa urmam pt o noua ablatie. happy

Nu stiu dc Xanax-ul e o solutie. Mie numai denumirea imi da fioriblushing Cred ca tb sa invatam sa traim cu ele.

Sanatate multa!
Vili, in sfirsit m-am lamurit, multam ! Ai extrauri post-ablatie si ti-e frica de eventuale crize de tpsv.
In aceste conditii chiar ca nu merita sa te "inhaitezi" cu xanaxul, lasa-l naibii, mergi cu incredere pe tinctura de paducel sau pe pastile cu mult paducel(calmoplant, de pilda), sint convinsa ca te vor ajuta si nu dau nici un fel de dependenta.
Astfel, iti propun ca vreo 3-4 saptamini sa iei ori tinctura, ori pastile , independent de extrauri, adica nu astepta ca ele sa apara, ci de trei ori pe zi tu ia naturismele ca pe orice alta doctorie ca sa-ti asigure o stare de calm si relaxare. Chiar daca apar nemernicele alea, le vei simti mult mai atenuate si nu vei fi atit de panicat, de anxios.
Va multumesc foarte mult pentru sfaturile voastre, o sa incerc sa le urmez si promit sa imi ofer toata experienta eventualilor colegi de suferinta. Am intalnit oameni extraordinari care incearca sa ne faca sanatosi, de la medici la femeile de servici. Am vazut oameni adusi mai mult morti si care datorita lor au supravietuit. Am umblat mult prin spitale si am fost impresionat de cat de dedicati sunt oamenii care lucreaza in spitale pe doi lei.Deci, fratilor, mergeti cu toata incrderea la spital, cu bani sau fara se gasesc oameni sa aiba grija de voi. Va asigur ca nu sunt vorbe in vant!
....si o intrebare? Cate ablatii poate suporta un organism?
Aici ARM-MED ne va lamuri exact ! Eu stiu doua persoane cu cite 4 ablatii si daca nu ma insel avem si un coleg cu 5 !
Nu cred ca s-a stabilit o limita. Dar ideea e ca daca dupa, in general, 4 interventii pentru acelasi tip de aritmie nu s-a avut succes medicul respectiv se opreste. Asta nu inseamna ca altul cu mai multa experienta nu ar putea reusi ulterior.
Multumesc de raspuns, de ceva vreme nu am mai avut asa mari probleme, pulsul nu mi s-a mai ridicat (chiar deloc) e undeva pe la 70 , cu tensiunea am mai avut probleme de 2 ori dar nu cine stie ce.... undeva la 14/8 (cu un aparat de casahappy )
o zi buna!
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
URL de referinţă