Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: diagnostic
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,
Am fost la un medic oftalmolog si am primit diagnosticul din figurile de mai jos. Doamna doctor mi-a zis ca problema mea necesita operatie, dar as vrea sa aud si o alta parere, cat este de grav si daca este neaparata nevoie sa fiu operat sau se poate corecta/rezolva prin medicamente.

Va multumesc.
Salut Andrei ! Din pacate, nu avem un oftalmolog doritor sa si raspunda intrebarilor venite din comunitate, prin urmare o alta parere avizata tot intr-un cabinet oftalmologic vei afla, daca primul diagnostician ti s-a parut neconvingator.
Despre heterocromia iriana(diferenta de culoare intre irisi sau intre diferitele portiuni ale aceluiasi iris) nu stiu mare lucru, dar glaucomul pe care-l ai - judecind din tratamentul instituit (COSOPT) - sigur nu se rezolva cu picaturi, cel mult se lentifica evolutia. Fa un nou consult si cere amanunte cit mai multe despre gravitate, evolutie si cai de urmat - zic eu. Numai bine !
URL de referinţă