Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Lentile de contact
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna ziua tuturor!

Am astigmatism hipermetropic si as dori sa-mi pun lentile de contact. Stiti cumva daca exista lentile de contact cilindrice cu plus? Am inteles ca aici ar fi o problema.
Cunoasteti un medic oftalmolog bun care se ocupa in mod curent de prescriptia lentilelor de contact?

Multumesc.
Nanoq, se pare ca avem un coleg oculist - nume de utilizator oftalmocorect - care a dat un raspuns pertinent o data Mirelei, apoi n-a mai calcat prin forum. Il gasesti pe pagina 3 a listei de membrii, incearca sa-i da-i un mesaj privat, poate-ti raspunde.Succes !
Uliana,

Esti draguta ca de obicei, dar sincer mi-e jena sa-l deranjez pe PM.
Am pus o intrebare public in speranta ca cineva va putea si dori sa-mi raspunda. Sa-i trimit omului PM cand nici nu ma cunoaste ar fi sa-l trag de maneca sa stea un pic in loc sa-mi raspunda si mie la niste intrebari. Ori, nu ne cunoastem, nu-mi permit. Poate va vedea intrebarea mea sau poate exista altcineva care stie raspunsul.
Si eu zic sa ii trimiti un PM. nu reprezinta un deranj asa de mare si intre colegii de Forum nu trebuie sa existe astfel de retineri. Daca nu ar fi vrut sa discute nu s-ar fi inscris.
Daca nu sunt indiscret, avand in vedere ca si eu am acelasi astigmatism hipermetrop, de ce ai vrea sa porti lentile de contact?!Huh
Ai idee cate probleme creeaza acomodarea dar mai ales intretinerea lor intr-un mediu septic?
Exista lentile de contact pentru astigmatism tip ACUVUE ADVANCE care din cate se pare este singura lentila de contact pentru astigmatism in tehnologie HYDRACLEAR, care prin incorporarea in lentila a unui agent de hidratare ii confera, asa cum spun ei in reclama, "flexibilitate si senzatie de confort"!
Eu as fi mai circumspect si mi-as face, ochelari clasici. Sunt foarte multumit de ai mei! happy
Nanoq draga, impartasesc total parerea lui ARMMDT : cine se inscrie pe un forum medical si mai da si semne clare ca se pricepe intr-un domeniu NU ARE VOIE sa fie deranjat de un PM. Nici ideea ca nu te cunoaste nu mi se pare valabila , in fond nimeni cu nimeni nu se cunoaste pe forum, ceea ce nu ne impiedica defel sa discutam si la vedere, si in privat, ajutindu-ne unii pe altii care cum putem - zic eu. Desigur, ramine sa procedezi cum doresti ! big grin
I-am trimis PM colegului de forum. Acum, sa vedem.

SoulHealer,
ACUVUE ADVANCE au cilindru cu minus. Eu am nevoie de cilindru cu plus si efectiv nu pot crede ca nu exista, ca firmele producatoare de lentile de contact ar rata asa o ditamai piata, caci astigmatismul hipermetropic nu-i totusi rarisim.

Nu esti indiscret si am sa-ti raspund.
Pe scurt, port ochelari de mica (cilindru destul de mare la ochiul drept si combinat cu sferic), mereu trebuiau comandate lentilele la fabrica ca erau complicate, lentile groase si grele ca nu existau toate produsele de acum, o rama frumoasa nu puteam avea ca trebuia sa incapa lentilele, ce mai, am ramas cu traume.
La 20+ ani m-am operat. A fost ok, exceptie sindromul Sahara pe care l-am facut dupa. A trecut insa si totul a fost ok. A urmat o perioada minunata, fara ochelari, fara probleme, cu posibilitatea de a-mi alege si eu ochelarii de soare etc. si recunosc ca m-am obisnuit cu viata buna. Tare bine e sa vezi ok.
Acum am 30+ ani si se simte nevoia unui mic ajutor, dar evident ca am cilindru cu plus. Vad peste tot lentile de contact pt astigmatism cu minus; numai cu minus.
Am fost la medic, la doi de fapt, incercand initial sa-mi fac ochelari. La stangul avem unanimitate de voturi: cilindru cu plus. La dreptul un medic zice ca-mi trebuie cilindru, altul ca-mi trebuie lentila sferica. Bottom line: nici una din prescriptii nu o simt ok. Mi-am facut un ochelar finut, fara rama, cu prindere a bratului direct in lentila cu surub. Mereu se desurubeaza. Am facut si unul in rama mai clasica. Pe langa faptul ca sincer n-as mai vrea ochelari dpdv estetic, eu chiar nu ma declar multumita de acomodarea cu ochelarul.
In legatura cu intretinerea lor, stiu ce presupune. Inainte de a ma opera am avut putin timp lentile de contact. Nu m-am acomodat cu lentila de la ochiul drept care era din aceea mica si foarte tare, dar acum vad ca se gasesc lentile mult mai moi pe piata si as dori sa beneficiez si eu acest progres tehnologic.

Pentru asta primul pas ar fi sa gasesc un medic care se ocupa in mod curent de prescriptii de lentile de contact.

Ma bucur ca te simti bine cu ochelarii pe care-i ai. E mare lucru.
Da, inteleg problemele cu care te confrunti. Nu prea inteleg insa de ce fac ei lentile cilindrice cu minus, cand cel mai raspandit astigmatism pare a fi cel hipermetropic?! Probabil ca tehnologia nu permite!
Ochelarii mei arata cam asa: :cool: !

P.S. Nu cumva vrei ca in afara de corectia viciului de refractie sa ai si ochii verzi sau albastri?! happy
SH (daca-mi permiti sa-ti zic asa),

Recunosc cu mana pe tahicardica mea ca tare mi-as fi dorit niste ochi verzi ca ai bunicii mele, dar nu, nu vreau sa-mi schimb si culoarea. Ma multumesc cu ochii caprui Angel, numai sa vad bine.

P.S.: A propos de schimbarea culorii ochilor, cand mi-am facut ultimii ochelari, doamna de acolo zicea ca a avut o clienta care a facut o operatie de schimbare a culorii ochilor dar nici n-a iesit un verde frumos si s-a mai trezit si cu glaucom. Mi s-a parut un pic SF operatia asta de care eu n-am auzit (ceva din ciclul telefonul fara fir), dar n-am intrat in detalii. Oricum, mi-am amintit de ea cand mi-ai spus de culori. happy
Nanoq, legat de faptul ca tehnologia de realizarea a lentilelor de contact ACUVUE nu permite decat cilindri cu dioptrii negative mi-am amintit ca acelasi lucru e valabil si pentru ochelarii mei clasici care sunt o combinatie de lentile sfero-cilindrice la care cilindrii au dioptrii negative! Cum este posibil acest lucru? Foarte simplu! Sa presupunem ca astigmatismul nostru hipermetrop necesita, in urma investigatiilor facute de medicul oftalmolog, pentru ochiul drept de ex: SPH=+1.5 si CYL=+1 ax 180. Suma este +2.5 dupa cum se vede. Acelasi efect se obtine daca se realizeaza o lentila combinata compusa din SPH=3.5 si CYL=-1 ! Asa ca e posibil ca si in cazul tau, sa se poata face o astfel de combinatie. Intra la adresa :
http://www.aclens.com/displaylens.asp?LensID=273
si calculeaza-ti singura dioptriile necesare!
Oricum, sfatul unui oftalmolog de meserie este absolut necesar inainte de incepe sa faci "cumparaturi" online de astfel de ...accesorii! happy
Pagini: 1 2
URL de referinţă