Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Repetare vacinare?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Am luat o catelusa acum 2 zile, un Beagle de 3 luni( nascuta pe 24 Aprilie ) conform carnetului ei.
Pe carnet sunt trecuta urmatoarele vaccinuri:
05.06.2017 Nobivac Puppy Dp( are parafa dr si eticheta flacon)
26.06.2017 DHPPi2 si Lmulti( ambele cu parafa si etichete)
03.07.2017 STRONGHOLD 10mg ( are doar parafa dr vet fara eticheta veccinului...)

Imediat dupa cumpararea catelusei am fost la primul cabinet veterinar pe care l-am intalnit sa vad ce este de facut in continuare si acesta mi-a recomandat sa repet intreaga schema de vaccinare. Intrebarea mea este daca ea are aceste vaccinuri facute ii daunaza cumva daca le repeta? Plus ca sunt nevoit sa nu o scot din casa inca o luna de acum inainte si as vrea sa evit lucrul acesta daca nu este necesar.

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavostra.
Parerea mea este ca medicul la care ati fost cam are dreptate! Scrisul din carnetul de sanatate, prezinta similitudini la cele 3 date diferite, medicii care au "administrat" vaccinurile sunt diferiti si deci asta trezeste suspiciune, mai ales ca la ultima vaccinare stampila nu seamana a parafa de medic. Intrebati si la alt cabinet daca eventuala repetare a vaccinarii este periculoasa. Personal, nu cred.
URL de referinţă