Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Va rog un sfat ...Probleme oftalmologice asociate craniofaringiomului???
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua ,am 31 de ani si de 6 ani am un craniofaringiom pe care il tin sub supraveghere in fiecare an cu toate investigatiile necesare efectuate de regula in august .Precizez ca are dimensiunile 10/11/10mm si ca am refuzat operatia .In ultima perioada nu mai sufar de acele dureri de cap stresante ce le aveam la inceput ,in schimb nu dorm bine deloc de vreo 2 saptamani si am o jena continua la ochiul stang (cel cu care abia disting formele si culorile -de ani de zile nu vad cu stangul nici macar litera cea mai mare pe panoul oftalmologic ,datorita atrofierii nervului optic cum mi s-a spus)Problema e ca ma deranjeaza vederea si jena ce mi-o poarta ochiul stang e sacaitoare (nu e durere ci doar o jena ,poate fi din cauza temperaturilor scazute?)...de multe ori trebuie sa clipesc des pt a putea vedea bine ,ma deranjeaza lumina mai mult ca niciodata si imi oboseste privirea .Daca imi acopar ochiul stang ,cel drept(cu care am vazut mereu perfect) imi da impresia de umbre,oboseste repede si nu mai vad clar continuu.Fizic nu se distinge nici o diferenta la nivelul ochilor in afara pleoapelor putin cazute .Intrebarea e daca trebuie sa imi fac griji .Am nevoie urgenta de consultatie oftalmologica?Risc sa imi pierd vederea si la celalalt ochi datorita craniofaringiomului sau e doar oboseala?
Dar analizele aferente hipofizei, cum sunt? Exista vreun diabet insipid, asociat? Tratamentul de electie al craniofaringiomului este chirurgical. E posibil ca el sa fie cauza manifestarilor mentionate mai sus. Ar trebui facute investigati amanuntite oftalmologice si endocrinologice.
Sanatate
Multumesc pt raspuns.Toate analizele facute in august ...Rmn cu substanta de contrast (care a avut ca rezultat ceea ce stiam deja fara modificari ale dimensiunilor sau de alt tip),camp vizual la fel cu celelalte anterioare,toate analizele hormonale erau ok ...e posibil intre timp sa se fi complicat situatia? Desi alte simptome nu am ...pana in prezent nu s-a pomenit de diabet insipid ...nu am luat in greutate,beau normal ,in afara de problema cu vederea si faptul ca seara sunt agitata nu am alte simptome.
URL de referinţă