Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Probleme cu pisica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna dimineata tuturor!

Am si eu o problema cu pisica. Acum 2 zile a venit dimineata acasa ( ii place sa iasa foarte mult si sa se plimba pe afara ) si totul era ca deobicei, i-am dat sa manance etc. Si brusc a inceput sa se inece intr-un stil destul de ciudat si scotea niste sunete ca niste urlete. Dupa intr-un final si-a revenit si numai facea. Dar problema este ca, acum are momente cand pare ca s-ar ineca, exact cum ar vrea sa vomite. Totul tine cateva secunde, apoi isi revine la normal. Inrest toarce, e vesela ca deobicei.

Ce ar putea fi? E posibil sa-i fii ramas ceva in gat, sau sa aiba o zgarietura?
Parintii mei spun ca au gasit niste oase afara destul de mari si ma gandesc sa nu fii inghitit vreun os, care ia zgariat gatul. Sau e posibil de 2 zile inca sa aiba ceva ramas pe gat?

Va multumesc frumos!
Trebuie sa mergeti sa o vada un medic veterinar. Acesta isi va da seama palpand gatul, examinand-o, despre ce e vorba. Eventual ii poate face o radiografie pentru a vedea daca exista vreun corp strain in zona faringelui.
Hey oameni,pisica mea napirleste...de la ce poate fi?
Daca naparlirea este excesiva sau daca pe blanita ei apar mici zone fara par, naparlirea are o cauza medicala si trebuie sa mergi cu ea la veterinar pentru a vedea despre ce e vorba. In general insa pisicile naparlesc in mod natural cam de doua ori pe an, primavara si toamna. Daca pisica este tinuta in casa si nu ia contact cu lumina zilei, ritmul ei bologic de schimbare a blanii este dat peste cap.
Hey oameni!,am si eu o pisica si nu prea vrea sa manince,recomnadatimi vreun medic specializat va rog...
Mergi la orice cabinet veterinar la un consult.
URL de referinţă