Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tuse seaca si flegma in cantitati uriase
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna Ziua !

Pana in iunie2009 (28ani) nu am fost fumator dar am fost expus frecvent la fumul de tigara (acasa se fuma, in camera de camin se fuma). Nu m-a deranjat niciodata si nu am avut probleme de sanatate.
De cand m-am apucat de fumat (iunie2009) tusesc continu (sec si zgomotos) si scuip continu (flegma in cantitati uriase, mai ales cand beau acidulat sau mananc condimentat/acru/iute).
Am observat ca am redus din tuse cand am fumat tigari mai slabe 7/6/7 (momentan fumez tigari foarte tari, concetratie 11/9/11).
Flegma s-a redus pe timp de zi de cand am renuntat la bauturi accidulate dar apare in cantitati reduse seara (dupa terminarea serviciului).
De ceva timp cand tusesc am o durere (destul de mare) in piept, mai precis deasupra primului rand al burtii.
De asemenea simpt un corp strain in gat (parca s-a format un nod permamnent si de cand in cand se formeaza o creasta/un cerc de solzi). Cand fumez mai mult (2 pac pe zi) simpt o creasta pe interiorul gatului.

Multumesc

O zi buna !
Salut Daniel ! Rau faci ca fumezi tigari atit de tari si multe - asta ti-o zice o fumatoare, in cunostinta de cauza !! tongue (Ce s-ar fi facut lumea fara lupul moralist !)
Mesajul tau e putin contradictoriu, pentru ca o tuse ori este seaca si atunci NU exista material expectorat, ori e productiva si aici intervine evacuarea acumularilor din plamini. Din ceea ce spui tu mie mi se pare ca ar fi vorba de o expectoratie datorata unor probleme gastrice, de pilda reflux gastro-esofagian (ca dovada, daca reduci bauturile acide si condimentele iritative se reduce si cantitatea de material evacuat).
Cred ca e vorba de doua probleme distincte: tusea seaca, ce irita inclusiv corzile vocale (senzatia de corp strain sau creasta in git), de la cantitatea uriasa de tigari, si expectoratia(care daca e acid gastric de asemenea irita gitul) , in urma unor probleme gastrice.
In ce priveste durerea din piept, poate fi doar rezultatul tusei cvasipermanente, pe tipicul febrei musculare, dar totodata poate insemna si o pleurita (inflamarea pleurelor).
Pe scurt, eu m-as duce rapid la un control la pneumolog pentru a exclude riscurile pulmonare ! Redu fumatul, evita lucrurile iritante pentru stomac si tine-ne la curent cu evolutia lucrurilor. S-auzim de bine !
Multumesc de raspuns

Ambele probleme le am de cand m-am apucat de fumat
URL de referinţă