Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Urechi inflamate
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am un catelus de 2 luni, intr-o zi spre seara am depistat in jurul gitului 2 imflaturi mai tirziu s-au imflat si urechile si elimina un lichid transparent fara miros si s-au imflat si pleoapele de la ochi, a 2 zi pe botisor i-au aparut multe bubite, am chemat medicul acasa,a spus ca are alergie i-a facut o injectie de calciu si a spus sa-l spalam cu sapun de rufe,insa nu i-a trecut nimic, am mers la o clinica si a spus ca are infectie ne-a prescris 3 zile cu antibiotice si picaturi auricale AMIT, asta tot nu a ajutat cu nimic, am luat si OXYTETRACICLINA ungunent pentru botisor si ochi,dar oricum nimik nu trece.. Dati-mi va rog un sfat ce poate sa aiba ca nu mai am incredere in medicii din Moldova. Am aratat cainele la 3 medici si toti 3 au pus diagnoze diferite..┬▒are mincarimi puternici a facut rani in urechiuse..
Trebuia facuta de la inceput o analiza a secretiei otice pentru a descoperi un eventual agent infectios si apoi prin antibiograma a vedea ce tratament antibiotic trebuie initiat. Presupunand ca e vorba de o otita microbiana externa era nevoie de un antibiotic cu spectru larg cum este POSATEX, care contine si un antiinflamtor.
E greu de spus ce poate fi. Poate a ingerat o substanta toxica si a facut o alergie puternica si atunci tratamentul antialergic trebuia sa insoteasca pe cel local pentru presupusa otita.
URL de referinţă