Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Difucultati mari la urinare, pisica cu politraumatism la nivelul bazinului
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna, acum o saptamana mi-a aruncat cineva in curte un pui de pisica, mascul, 8-9 sapt, lovit grav in zona bazinului, nu isi misca deloc picioarele din spate si coada, urina foarte greu, in picaturi mici, la fel si la defecare.

L-am dus la veterinar si i-au administrat in prima zi Betomax, Carprofen (scuze daca gresesc scrierea) Catosal, si niste vitamine.

In urmatoarele doua zile starea i s-a imbunatatit foarte mult, a inceput sa isi foloseasca picioarele din spate si a reusit sa faca treaba mare putin, dar urinatul a ramas o problema, facea doar picaturi cu ajutorul meu.

La a doua vizita, (dupa doua zile), l-au ajutat sa urineze cu un cateter si i-au stors vezica manual, i-au administrat Carprofen/Catosal/Vitaflash/ Furosemid...si dupa cateva ore dupa plecare i s-a format un edem mare - de la baza cozii pana aproape de coloana cervicala. (I-am dat un mesaj la doamna doctor dar a spus ca e normal sa se formeze edemul de la Furosemid si nu-i periculos ca se absoarbe)

A doua zi le-am spus ca are febra (nu avea) si m-au chemat la cabinet sa dreneze edemul pentru ca de data asta era periculos...totusi si pt asta i-au facut o taietura la baza cozii, si dupa drenaj i-au aplicat unguent cu antibiotice sub piele.

De aici s-au inrautatit lucrurile...desi face progrese mari la mers si isi misca bine coada (se misca aproape normal) are in continuare probleme la urinat. Cu ajutor putea face picaturi de urina, dar ,dupa interventie a inceput sa elimine urina prin taietura din piele care au facut-o la drenaj. De doua zile i-au aparut niste rani albicioase in jurul taieturii care sunt pericol.

Am decis ca doctorii nu prea stiu ce fac pt ca aveau doar banuieli si il tratau pe micut dar nu stiau care este cauza cu adevarat iar cand le-am zis ca face pipi prin piele mi-au spus ca e lichid de la edem.

Am cautat informatii pe internet si l-am dus la Cluj la Facultatea de Medicina Veterinara si i-au facut radiografie si mi-au confirmat ca este intradevar urina lichidul acela care se scurge prin rana de la dren dar domnul chirurg nu era acolo si nu mi-a putut spune daca se poate face ceva chirurgical sau nu.

Eu nu prea stiu ce sa mai fac. Pisoiul nu se lasa batut, e foarte curajos si energic si sapa ore intregi la nisipul din litiera incercand sa urineze...E dureros de privit cum se chinuie. A inceput sa faca treaba mare in cantitate normala si mai usor. Am grija de rani si o ajut sa elimine. Doar atat pot sa fac. Am cumparat un unguent cu antibiotice, un sterilizant si o solutiee de curatat ranile, o curat de trei ori pe zi, o sterilizez si aplic unguent ...dar e foarte greu de mentinut pt ca zona este tot timpul umeda din cauza ca urineaza prin ea si se vindeca greu (daca se mai vindeca)

Am decis initial sa ajut pisica asta sa nu am mustrari de constiinta dar acum am mustrari pt ca mi se pare ca o chinuim cu toate interventiile astea si ii facem mai mult rau decat bine...nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep, bucuroasa as fi sa ma insel ! Am nevoie de un sfat. Mi-e groaza cand o vad ca face pipi prin rana de pe spate si ca se extinde tot mai mult rana...desi o ingrijesc. Ce sa mai fac? Se mai face bine? O chinuim degeaba? Este si foarte costisitor si cu greu imi mai permit buzunarele sa o intretin. Va rog frumos...cineva sa ma sfatuiasca.
Am atasat si imaginea cu radiografia. Multumesc
[attachment=904]
URL de referinţă