Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: atacuri de panica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua
De 1 an de zile am niste stari foarte nasoale nu stiu daca sunt atacuri de panica sau statile aste sunt cauzate de glanda din cauza stresului si oboselii. Totul a inceput cu o cura de slabire prin infometare. Cand am ajuns la rezultatul dorit at a inceput cosmarul. AveM un nod in gat imi venea foarte tare sa vomit dar nu puteam nu puteam sa mananc pentru ca m umflam foarte tare in burta doctorul de fam mi.a spus ca este de la fiere asa ca la indrumarea unei prietene am plecat sa.mi fac o ecografie .
Am facut ecografia fierea mi.a iesit putin indoita dar mi s spus ca am glanda inflamata mi s.au dat vitamine deoarece eram putin anemica de fier. De at ma simt foarte urat imi amortesc picioarele respir mai greu dar nu mereu am perioade cel putin 20 30 de min pe zii mana stanga imi amorteste probabil si de la munca am mici furnicaturi in zona fetei probabil mici caderi de calciu . Imj fac ecografia la glanda 1 data la 3 luni akm mi sa spus ca este mai bine sa mai iau vitaminele recomandate dar cateodata tot ma simt rau probabil si din cauza ca ma gandesc eu. Akm cateva zile m.am enervat foarte tare la munca si mi sa facut rau aveam un tremurat in tot corpul. Am uitat sa mentionez ca atunci cand imi amortesc sau ma furnica picioarele incep sa am si un tremur si o frica in organism. In aglomeratie mi.e rau nu mai suport sa merg prea mult in autobuz say masina nush ce sa mai fac am inceput sa gandesc si negativ sau foarte negativ nu stiu eu nu eram asa akm 1 an,nu puneam la suflet nu gandeam negativ eram intotdeauna cu gandirea pozitiva. Akm nu mai stiu cum e sa te simti bine. Am uitat sa spun ca mi.am facut analizele si mi.au iesit foarte bune,am facut si u ECG deoarece ma durea mana stanga din piept si acela mi.a iesit bun. Nu stiu sper sa ma fi facut inteleasa. Imi e foarte frica at cand imi este rau ...simt mainile grele si parca nu mai am putere in ele,mana stanga ma doare la incheietura si ma ia din zona sanului din capul pieptului pana sub brat si imi mai amortrestr din cand in cand dar cand ma doare si mi se face frica nu o mai simt delok nush ce se intampla cu me astept un rasp multumesc frumos
Ai mai postat acelasi lucru acum cateva zile, te rog, daca ai completari, scrie in cadrul aceluiasi topic. Forumul este frecventat cam de aceleasi persoane, deci raspunsurile vor fi asemanatoare.
Ai mers la psiholog? happy
intre timp, poti incerca preparate homeopate contra stresului si anxietatii, iti recomand pe cele pe baza de Passiflora, valeriana, sunatoare. roinita.
1. Control la endocrinolog: analize de sange si ecografie tiroida.

2. Daca starile dureaza de mai mult de 14 zile, control la psihiatru ca sa primiti tratament.

Faceti Test Anxietate orientativ pe net.

In paralel cu tratamentul psihiatric, daca sunt fonduri mergeti la psiholog.

Nu trebuie sa suportati singura toate aceste stari. Medicul va prescrie un antidepresiv o perioada de cateva luni si va veti reveni.
Antidepresivele ingrasa? Testele de sange ies bine la endocrinolog am fst spune ca nu mai este asa inflamata ca a mai dat inapoi. Problema era ca si fara sa ma gandesc am tot felul de stari. Apoi le caut singura ... multumesx frumos
Depinde de organism. In general antipsihoticele ingrasa. Antidepresivele mai putin.
Incercati o serie de tratament de minim 6 luni este, si reduceti dupa cum va indica medicul.
Credinta va ajuta mullt in aceasta afectiune si psihoterapia (cam 100 lei per sedinta) dar nu elimina rolul medicatiei.
Sanatate multa !
Tine de dv sa nu mai stati asa si sa actionati.
Buna ziua am fst la psihiatru zilele acestea a spus ca nu este nimik grav doar o suprasolicitare. Mi.a prescris prazolex doar la nevoie ca sa ma calmeze...din cauza oboselii excesive sau a navetei pentru ca ma trezesc prea de dimineata ulterior asi vrea sa.mi fac si o ecografie la inima deoarece am niste intepaturi in partea stanga deasupra sanului dar imi mai amorteste si mana sau mai am dureri la inkeieturi...credeti ca este vreo afectiune a inima multumesc frumos
buna ziua ...... nu stiu cum s incep dupa vizita de la psihiatru m.am simtit bine dar se pare ca azi.noapte m.au luat iarasi simptomele pe care le.am mai avut lipsa aierului, amortirea mainilor piciorelor. sa fie de la oboseala deoarece saptamana aceasta m.am simtit foarte obosita psihiatru mi.a dat prazolex sa iau doar la nevoie daca iau extravalerianic are ceva...?. am fst la cardiologie sa.mi fac ecografia mi s spus ca nu este nevoie mi s efectuat un EKG care a iesit bun . Mi s spus sa fac o radiografie la coloana dorsala fata spate..... am facut.o dar am programare tocmai pe 26 oct.. deci ce vreau eu sa va intreb este daca atacurile de panica se fac si de la oboseala si suprasolicitare? va multumesc.?

nu stiu cum sa incarc raddiografia sa o vedeti :-D
Se pot face. Iar medicatia psihiatrica nu inlatura problema daca nu lucrezi si tu la psihicul tau si nu incerci cateva metode de relaxare. De ce nu iesi cu prietenii in oras sau faci activitati care iti fac placere?
URL de referinţă