Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Usturime ureter
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara ! De 6 luni ma chinuie o problema care nu-mi mai da pace . Am 21 de ani . In urma cu 6 luni eu si logodnicul meu am renuntat la prezervativ deoarece ne doream un bebe. Dupa 2 saptamani au inceput usturimile la urinare si cand vezica e plina prezint usturimi si pe peretele de la intrarea in vagin spre ureterul vezical. Usturimile sunt inauntru , nu in vagin. Au urmat o serie de analize, repetate si iar repetate. Urocultura , sumar de urina si de secretie vaginala. Toate sterile. Totusi am urmat tratamente cu ovule , antibiotice pentru ca suspectam o eventuala infectie urinara chiar daca analizele erau bune. Unguiente Nidoflor si Lomexin , remedii naturiste cu ceai de merisor, apa beau 3 litri in fiecare zi. Urina e limpede. Vizite la urolog , ginecolog , unde mi-au confirmat ca totul e in regula. Eu totusi cred ca din cauza lubrifierii care de multe ori lipseste la mine, s-a produs ceva mecanic in interiorul ureterului si a meatului. Pur si simplu nu stiu unde sa ma mai duc si ce medicamente sa mai iau.
Da, este posibil sa fie o problema datorata unei leziuni produse mecanic, dar este posibila si o alergie la sperma partenerului. Pentru a verifica, reluati folosirea prezervativului o perioada si apoi folositi lubrefianti pe baza de apa pentru a reduce frecarea locala. Trebuie evitate o perioada si pozitiile cu penetrare profunda care pot afecta zona meatului urinar.
Sanatate
Din decembrie logodnicul meu a mai fost casa doar 3 saptamani in aprilie. Deci relatii sexuale nu au mai fost decat in acle 3 saptamani. Iar problema mea persista de 6 luni fara nicio ameliorare . Macar daca as sti ca e doar ceva mecanic . Pentru ca usturimea o simt doar cand vezica e plina sad
Poate ar fi bine sa consulti si un alt medic ginecolog. Ar putea fi vorba de o colpita micotica. Nu este exclus sa fie totusi vorba de o infectie urinara sau o vezica hiperactiva.
Sanatate
URL de referinţă