Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Interpretare analize
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am facut toate analizele de sange acum cateva zile, inclusiv din materiile fecale proba de digestie, coproparazitologis si hemoragii oculte. Totul a iesit foarte bine mai putin sideremia care iese destul de mare de aproximativ 3 ani la fiecare set de analize si anume 244 iar intervalul de referinta 59-158. Repet asa iese mereu in jur de 240 niciodata mai mult. Restul analizelor ficat etc sunt perfecte. care sa fie cauza acestei sideremii crescute. v-am atasat si un fisier cu analizele efectuate.va multumesc
Da, foarte bune analizele. Pentru sideremie ar fi necesara o elctroforeza a hemoglobinei si o ecografie a splinei, dar in prealabil, trebuie cerut sfatul unui hematolog. Personal cred ca nu e ceva patologic ci doar rezultatul unei absorbtii mai mari a fierului, din anumite alimente consumate, in special carne, nuci, oua.
Sanatate
Din cauza durerilor abdominale care s-au extins in toata partea inferioara si pentru ca programarea la medic o am de-abia pe 1, m-am gandit sa fac niste analize uzuale dupa mai mult de 1 an de la ultimele. Ce parere aveti de rezultatele anormale? Precizez ca din septembrie incoace am luat suplimente cu mg, b12, folat, b6, vit d avand nivele insuficiente. Prin noiembrie am luat o cutie cu vitaminele de mai sus, destul de scumpa, care continea si putin fier (17 mg fumarat), zinc si cupru. Cum feritina era aproape de minim m-am gandit ca nu mi-ar face rau putin fier. Si chiar m-am simtit foarte bine, fiind singura luna in care n-am avut nici o aritmie. Despre RFG am citit ca e normal un nivel mai mic in caz de hipotiroidism, la fel si cu fosfataza alcalina desi e prima oara cand se intampla. Sper ca asta sa fie singura cauza...
Ultima eco abdominala in august, ieri am facut si una ginecologica unde totul e normal.
[attachment=1084][attachment=1085][attachment=1086][attachment=1087]
Sunt ok analizele. Fosfataza scazuta este probabil din cauza hipotiroidismului. Sideremia crescuta din cauza suplimentelor. Nu mai lua suplimente cu fier. Un pic de atentie la rinichi ar trebui. Poate ai niste microcalculi, sugerati de prezenta hematiilor in urina.
Doamna Elena, pentru ca si eu am avut cam aceleasi simtome ( palpitatii ,reflux gastric , scaun moale , balonari , in intestine parca sufla cu furtunul intr-un borcan cu apa etc ) sa va spun cum am ajuns sa nu mai am de aproape o luna nici un moment asemanator cu cele descrise.
Am renuntat total sa mai maninc CIORBE , aceasta din cauza legumelor si fierberii produselor de carne ce produce o mare problema in intestinul subtire si apoi o fermentatie in colon . Nu mai mincati fructe dupa masa , ci dupa 2-3 ore, deasemeni dulciuri si sa vedeti ce bine o sa va simtiti .
Va spun aceste lucruri pentru ca le-am testat pe mine timp de 2 luni , de nu mai stiam ce sa fac .
Numai bine .
URL de referinţă