Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Durere la urinare. Infectie?!
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara. Ma numesc Mihai si am 32 ani. Sunt mai vechi pe forum si in primul rand vreau sa va multumesc tuturor pt raspunsurile prompte date in problemele mele anterioare. Ca sa revin la subiect, am o problema urinara care a debutat acum cca 1 luna cu 2-3 bubite pe pielea interioara a organului genital, zona preputului mai exact, fiind insotite si de o secretie alba. Aceste bubite erau dureroase la atingere. in urma aplicarii in mod repetat a cremei Canesten timp de aprox 1 saptamana aceste bubite au disparut. de cateva zile insa am o usoara durere si o oarecare usturime la urinare mai mult in primele momente ale urinarii, iar durerea este resimtita pe traseul organului genital. Urina cateodata este putin tulbure, galben deschis. Senzatie de urinare frecventa am avut 1 zi. As dori o parere despre ce ar putea fi. Adica sunt putin speriat de faptul ca tatal meu a avut cu f mult timp in urma o infectie urinara pe care nu a tratat-o coresp iar acest lucru a dus ulterior la un cancer de vezica. Va multumesc pt timpul acordat.
Trebuie sa faci o urocultura si un examen al secretiei uretrale. Nu ai de ce sa fii speriat. Mergi la urolog pentru consult si investigatiile recomandate.
Sanatate
Am facut analizele.Rezultatul este atasat mai jos. Medicul de familie mi-a comunicat sa iau totusi 5 zile antibiotic (Tavanic). Intrebarea mea este urmatoarea: este ok sa iau chiar daca nu este vb de nici o infectie? Va rog o parere. Multumesc frumos
Nu cred ca e o idee prea buna, avand in vedere ca nu s-a detectat niciun agent bacterian infectios. E posibil ca usturimea sa se datoreze unui mic traumatism pe tractul urinar din penis, sau unei raceli. Parerea mea este ca in cazul in care usturimea persista sa consulti un urolog.
Sanatate
URL de referinţă