Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: dupa efort, tuse voluntara cu putin sange
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
n urma cu 11 luni primul episod cu diferenta ca tusea nu a fost chiar voluntara (mai mult am vrut sa curat gatul) dupa efort fizic cu geamul deschis. Raze x, ct cu subst de contrast, analize sange, toate bune. Dupa 5-6 luni aceleasi conditii, frig, efrot fizic si o usoara tampenie ca altfel nu pot sa ii spun de frica sa nu am ceva, m-am fortat sa tusesc.Tuse foarte uscata si dupa 4-5 accese fortate doua firisoare mici in saliva, nu mucus, muuuult mai mici decat primele de sange. Medicul de fam mi-a dat de inteles ca sunt sisi si ca sangele provine de la vreun vas de sange din gat, mai ales ca de copil am timpul de sangerare mare. Acum 4-5 zile flotari grupa mare, genoflexiuni (nu sunt nebun cu sportul, dar am o predispozitie la ingrasare si dupa ani de semiobezitate si regim am reusit de vreun an de zile sa ajung la normal, dar predispozitia a ramas ), aproape hiperventilatie (flotari urmate de geno nu-s usoare). Aceeasi paranoia, aceeasi tuse voluntara urmata de asta data de o "tragere" a mucusului din gat puternica, doua firisoare mici sange. A doua zi, aceeasi poveste doar ca tragerea mucusului mai puternica, fiind mai speriat. Apoi nimic. Fost fumator vreo 2 ani jumate, bautor mare de cafea si foarte foarte mult ceai verde (iarasi aceeasi pitici pe creier si in urma lasarii de fumat am completat cu ceai verde pe care-l mentin si azi). Intrebarea este posiibl sa fie un vas de sange sau ceva din nas sau ceva mai grav? Medicul de familie s-a aratat putin incantat sa imi dea si supozitoare pt hemoroizi cand am avut probleme cu un scaun urmat de sange iar pe capul meu nu m-as duce la bronhoscopie? Mulumesc frumos celor care au avut rabdare sa citeasca.
Salut Claudiu! N-as fi exagerat de ingrijorata, dar as face urmatoarele lucruri in plus fata de investigatiile deja facute:
1.Control ORL , cu atentie marita pe fosele nazale, zona amigdaliana si corzile vocale.
2.Un control si o explicatie pentru timpul de coagulare perturbat (cu asta nu-i de glumit, poate e nevoie chiar si de tratament).
3.De evitat toate eforturile (chiar si tusea) pina la efectuarea celor doua controale.
4.De evitat toate mincarurile si bauturile foarte fierbinti ori prea reci.
Bafta si asteptam vesti !
In primul rand, va multumesc din suflet. Raspunsul dvs a avut darul de a ma calma cat de cat, mai ales ca in doua luni am licenta si in loc sa pot invata gandul imi zbura la ceva grav (cred ca v-ati dat seama ca am o frica patologica de boala sec 21, de-aia dupa ce m-am lasat de fumat am inceput cu ceai verde, legume si multe multe fructe). Legat de timpul de coagulare, ciudat este ca si d-na dr Chirita de la sp Stefan cel Mare cand am facut investigatiile pt primul ep mi-a sugerat acelasi lucru dupa injectia impotriva hemoptiziei cand a vazut ca se opreste mai greu.Dar tot dumneai dupa ct, rze, analize bk si spirometria de 112% a zis ca am plamani de atlet. Timpul asta l-am avut de mic, de cand ma busea sangele pe nas in somn (aslo si vsh mare tratate cu moldamin 3 ani) si apoi la operatia de apendicita si deviatie de sept si vegetatie, dar niciodata nu a fost anormal de mare...doar ca mai mare decat la restul suficient cat sa spuna cel care m-a operat de deviatie ca o sa fie o problema usoara. Cat despre orl, in afara de corzile vocale cred ca se bifeaza ca efectuat pt ca am fost la orl in urma cu 6 luni datorita amigdalelor pline de cazeum si o respiratie nazala ciudata. Raspunsul a fost ca amigdalele la nevoie se pot opera cu laser pe jumatate dar nu crede ca e nevoie iar respiratia nazala e asimetrica datorita operatiei de deviatie de sept facuta aiurea la 14 ani si se rezolva tot prin operatie. E adevarat, nu a insistat in control. Oricum, dupa cum am mai spus, va multumesc frumos si in perioada urmatoare o sa efectuez si un control al sangelui. Va multumesc din suflet si va urez sanatate, ca-i mai buna decat toate.
Lucrurile precis nu sint grave, stai si pregateste-ti cu spor licenta. Dincolo de problema cu coagularea, probabil ai si o sensibilitate mai mare a capilarelor (si nu alte tipuri de vase, ca atunci nu erau doar doua firisoare de singe). Prin urmare, iti propun sa faci o cura de o luna cu bunul si batrinul Tarosin (este un supliment alimentar existent deja in copilaria mea) care scade riscul de hemoragii prin micsorarea permeabilitatii capilare. Sa nu iei 5-10 pastile pe zi, cum spune in prospect, sint arhisuficiente trei. Si eu mi-am dres nasul (aveam singerari nazale din cauza hipertrofierii foselor) foarte bine cu ele. Spor la invatat si bafte!
Va multumesc frumos...maine tarosin si apoi licenta si INM. Multumesc mult si numai bine
(22-03-2011 08:48 PM)rusuclaudiu1988 a scris: [ -> ]Va multumesc frumos...maine tarosin si apoi licenta si INM. Multumesc mult si numai bine

Multa bafta!
URL de referinţă