Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: TROMBOCITOZA
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
BUNA ZIUA,

VA ROG MULT SA MA AJUTATI CU O PARERE
iN URMA UNOR ANALIZE DE RUTINA , SOTULUI MEU I-AU IESIT TROMBOCITELE MARITE: 527 .
M AM TOT UITAT PE INTERNET SI AM CITIT DESPRE LEUCEMIE SI AM INTRAT IN PANICA EU FIIND SI ANXIOASA SI INSARCINATA IMI FAC MII DE GRIJI PENTRU SANATATEA SOTULUI MEU. SPECIFIC CA RESTUL HEMOLEUCOGLAMEI A IESIT IN PARAMETRII. CREDETI CA SE PUNE PROBLEMA LEUCEMIEI LA ACESTE REZULTATE???

ASTEPT UN RASPUNS !
MULTUMESC
Sotul dumneavoasta nu are cancer. Daca hemoleucograma a iesit in limite normale, inseamna ca numarul de leucocite din sange este ok; nu stiu unde ati citit pe internet, dar va spun ca leucemia ia nastere in maduva osoasa si are ca rezultat un numar anormal de mare de leucocite, nu trombocite.
Problema sotului poate fi cauzata de un supradozaj de vitamina B12 si acid folic. Unele medicamente, gen aspirina, pot influenta numarul trombocitelor.
Lasati gandurile negative, nu il ajuta pe cel mic. Nastere usoara!
Citesc raspunsul si plang de fericire. Va multumesc din suflet. Am citit ca cei cu leucemie au numarul mare de trombocite. Am cautat pe internet trombocite marite si numai de leucemie se vorbea. Am avut cateva zile groaznice. Va multumesc.
URL de referinţă