Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ipohondria
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
am sa imi accept statutul...asta e dupa multe multe drumuri inutile prin toate spitalele din nordul Italiei,am ajuns la concluzia ca totul e pe fond nervos...frica aceasta de moarte,starile acestea interminabile de dureri precordiale sunt dictate de creier..ceea ce imi intareste convingerea este faptul ca eu desi totul,dar absolut toata documentatia mea medicala,foarte densa de altfel,imi indica acest lucru...eu ,pe moment,cred ca nu am nimic,ma linistesc mult la aflarea vestilor bune,dar dupa o alta si o alta criza,merg din nou pe la tot felul de doctori...am cheltuit un capital si nimeni nu mi-a prescris sa iau macar o aspirina...toata lumea zice sa nu ma preocum de undele T pentru ca nu sunt relevante...sper sa pot accepta ,,verdictul,,si cand am acele stari teribile sa am puterea sa ma linistesc singura...am incercat totul pe plan erboristeristic,flori de bach,australiene,rodhiola,melissa,biancospino,passiflora,griffonia...isi fac efectul dar doar la inceput...am incercat si cu antidepresive,chiar daca nu sunt depresiva,CATEGORIC NU-pt eu ma comport diferit ,am o viata asa de satisfacuta incat daca ar fii sa ma nasc a doua oara tot viata aceasta as alegeo,ptc am un sot extraordinar,ma ajuta intru totul,ma menajeaza,gateste el doar pt a ma face fericita,am un pui mic de om ,baietelul meu de 4 ani adorabil-e mamos,imi da zilnic flori de musetel,,mammma per te con tanto amore,,am o situatie financiara buna...e drept am suferit enorm in trecut...si cred ca de aici pleaca totul...dar eu nu plang,sunt motivata,ma sperii atat de rau pentru ca vreau sa traiesc ,viata e un dar divin si am pentru cine o face...:blush:
dar ma intreb totusi:,,DE CE TOCMAI MIE?Si ,mai ales,Cand o sa tin si eu macar sub control situatia?si cel mai important:Cand imi vor disparea durerile,junghiurile,intepaturile,panica?poate ca maine,poate ca niciodata...eu am incercat sa ma autosugestionez dar nu reusesc...nu detin aceasta tehnica...nu ma pot concetra bine...asta e...stiu ca nu sunt singura in aceasta situatie,si ca poate intr-o buna zi,se va deswcoperi ceva bun si pentru noi...pentru ca s-a dovedit ca noi asa zisii bolnavi imaginari,cu atacuri de panica chiar avem acele senzatii,ele sunt,exista...e va be...noapte buna
Liz, atacurile de panica nu tin de ipohondrie, fac parte din tulburarile anxioase si sint o realitate care cel mai adesea imita atacul de cord, cu toata simptomatologia aferenta, inclusiv teama paralizanta de moarte. Singura nu vei scapa de ele si nici doctoriile nu prea ajuta, cel mai recomandabil este sa te adresezi unui psiholog clinician, specializat pe terapie cognitiv-comportamentala. Te va invata sa modifici schemele de gindire distorsionata care-ti provoaca atacurile si vei constata cum acestea se raresc, se diminueaza ca intensitate, pina la disparitie.
Prin urmare, eu te sfatuiesc sa nu-ti accepti statutul de "panica" , intrucit cu trecerea vremii se poate transforma in anxietate generalizata, din care se scapa mult mai greu. Asteptam noi vesti, cu atacuri putine spre deloc ! big grin
Iti dau cateva sfaturi, poate nu esti de acord intr-un totul cu ele, dar eu zic sa incerci:

1.discutii cu un psiholog
2.activitate diversa (nu avut grija numai copil, mama).Trebuie sa faci ceva diferit, sa vizitezi locuri diferite, sa te relaxezi.
3.rugaciunea (ft. importanta!), spovedania, discutii cu un duhovnic (daca este cazul).
4.terapie alternativa (pot sa-ti recomand un blog de evolutie spirituala si dezvoltare personala).Iti scriu pm, nu cred ca am voie sa scriu aici si nici nu cred ca intereseaza pe prea multa lume.
5.sedative usoare, ceaiuri, etc,etc,...
nu chiar spovedanie happy) doar un gand pozitiv sedinte cu un psiholog pe lunga durata ar putea rezolva problemele eu recomand la inceput sa nu te apuci de tot felul de pastile dupa cateva sedinte daca psihologul considera ca e necesar tratament atunci sa iei doar. recomandarea meabig grin desigur sa nimeresti si un psiholog bun
Da, asa ar trebui, dar Liz n-a mai intrat pe forum de aproape 2 ani, semn ca intre timp si-a rezolvat problemele! happy
URL de referinţă