Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: miopie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna ziua.Revin cu o intrebare,tot pentru prietena mea.A facut 2 controale la 2 clinici diferite La o clinica i s-a spus ca are OD :-9.0 ,cilindru: - 0.75 si ax 25, OS -6,5,cilindru - 0.75,ax 75 , iar la cealalta clinica OD: -9.0, cilindru: - 1,25, ax 10, OS: -6.75, cilindru- nimic,ax nimic.Este vreo problema,ma refer la cilindru si ax,deoarece difera de la o clinica la alta
Valorile pentru lentilele sferice sunt apropiate la cele doua clinici. Difera cele cilindrice, pentru astrigmatism. Probabil ca astigmatismul este incipient si ochiul se poate inca acomoda destul de bine la acest viciu de refractie. In plus, valorile masurate depind de dioptronul folosit, de trusa optica de test si de cat de odihniti sunt ochii cand se face investigatia. E bine ca ea sa fie facuta dimineata dupa micul dejun pentru ca ochii sa fie odihniti si glicemia ok.
Multumim mult.Sa inteleaga ca nu trebuie sa isi faca probleme in privinta cilindrului ca difera,dar axul?Ce inseamna,la o clinica are la dreptul 25,stangul 75, iar la cealalta OD-ax 10 si la stangul nimic, aici pare sa fie o diferenta.Va multumim
Ar trebui facuta si o a treia determinare a dioptriilor si confruntate rezultatele pentru a primi o explicatie legata de astfel de diferente. Daca la dioptrii e dificil de determinat foarte precis cand sunt de valori mici, la unghiul de inclinare al celor cilindrice n-ar trebui sa fie totusi diferente mai mari de +/- 10 grade
Buna ziua.am ochelari de 12 ani cu miopie si astigmatism.de-a lungul timpului i-am mai schimbat.de fiecare data am fost consultat de alt medic.azi am fost din nou sa imi fac o perrche noua deoarece pe precedenta am pierdut-o si la cosult am constatat ca vad mai bine doar cu sfera.cilindrul de-a lungul anilor a fost 0.5 la ambii ochi insa azi el s-a dovedit nefolositor.adica nu vedeam la fel de clar cu el.miopia e 1.75 st si 1.0 dr. Am ramas putin surprins ca vedeam mai clar fara cilindru.pe bonul scos de acel aparat la care am fost examinat tot 0.5 arata. Nu am avut ce face si am comandat ochelarii doar cu sfera.ce credeti?
Astigmatismul este prezent in continuare dar valorile dioptriilor fiind mici si axul cilindrilor fiind apropiat probabil de 180 de grade, el este compensat de lentilele sferice. Probabil ca pentru vederea la distanta acest lucru nu mai este valabil, in caz ca ai nevoie de ochelari si pentru distanta.
Azi am luat ochelarii de la optica.am o vaga senzatie ca nu pot focaliza bine.poate din cauza diferentei dintre lentile.si poate si din cauza diferentei dintre ochelarii vechi si cei noi.mai am si impresia ca solul e mai aproape.sper ca ochii sa se aco modeze cu noile lentile mai ales ca mi-a fost eliminat cilindrul.tun minte ca la retetele vechi am avut 63 dist.intrapupilara iar acum mi-a prescris 64.
E foarte important ca la determinarea dioptriilor ochii sa fie odihniti si testarea cu trusa optica speciala sa fie cat mai precisa. De multe ori, pe fondul oboselii perceptia este usor modificata si asta conduce de regula la dioptrii un pic mai mari decat sunt necesare. De aici si senzatia ca ochelarii sunt prea puternici ceea ce uneori este adevarat. E nevoie de o mica perioada de acomodare si daca lucrurile nu revin la normal de noi masuratori. Diferenta de distanta interpupilara nu este semnificativa. Importanta este distanta dintre centrele optice ale lentilelor rezultata prin montaj. Ea ar trebui sa fie 63-64 mm. Asta se poate verifica.
Inca o data intreb.am o senzatie de deformare a realitatii cu care eram obisnuit.credeti ca asta se datoreaza lipsei cilindrului din constructia ochelarului sau e doar efectul schimbarii cu care trebuie sa ma obisnuiesc.daca la consult am privit niste litere pe un mic panou adica la punct fix atunci alta e realitatea inconjuratoare.si simt si disconfort la ochi parca am nisip.r
Am sa dau un exemplu de cum se manifesta astigmatismul. Daca privim litere sau cifre aflate undeva, mai departe (un ceas digital de exmplu), percepem niste dubluri usor decalate ale lor si pozitionate mai sus sau mai jos si in spatele cifrelor principale. Trebuie masurati ochelarii si comparati cu reteta si daca totul e ok, dsicutat cu oftalmologul pentru a reface masuratorile. Nu ai spus nimic de ochelarii pentru distanta. Poate era nevoie de ochelari progresivi care sa permita atat vederea la distanta cat si pe cea de-aproape. Astigmatislul este cel care deformeaza obiectele. Hipermetropia sau miopia fac imaginile neclare.
Pagini: 1 2
URL de referinţă