Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tratament fibrilatie atriala
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4
Vad ca nu se ofera nimeni sa ma ajute cu sotul meu( adica cineva care a facut ablatie)....pana cand vom gasi o clinica in strainatate unde sa facem, ni s-a recomandat flecainina, un medicament fara efecte adverse care nu afecteaza glanda tiroida.probabil in iunie vom merge la interventie.Va pup si va doresc o seara fara fibrilatii....
Am uitat sa mentionez ca medicamnetul nu se gaseste in Romania, l-am procurat din Spania.
Din pacate nu e chiar lipsit de efecte adverse, nu exista antiaritmic care sa nu aiba asa ceva.
De facut in afara gandeste-te ca aceeasi interventie o puteti face in Romania cam la un sfert de pret la dr. Vatasescu de la Spitalul de Urgenta Floreasca.
Aveti dreptate domnul doctor,plus ca eu am facut si soc anafilactic la acest medicament,stiu organismul meu este de vina. In trecut ,cand faceam crize de tpsv ieseam f usor cu fosfobion,am inteles ca nu se mai fabrica pt ca este f ieftin ,este adavarat? Daca mai exista ,imi puteti spune daca se poate folosi si in cazurile de fibrilatie si de unde il pot procura?Multumesc mult.
Din pacate nu am informatii despre disponibilitatea fosfobionului, dar o sa ma interesez si daca aflu ceva o sa scriu.
De inlocuit un antiaritmic cu altul sa nu o faci vreodata fara recomandarea unui medic cardiolog, chiar daca ambele se pot, teoretic, folosi in cazuri de fibrilatie.
Si sa stii ca nu sunt doctor, sunt bio-inginer big grin
Multumesc pt rasp.De 2 zile sotul meu are tensiunea putin marita comparativ cu tensiunea dinainte de flecainida.(acum e 13 cu 8).
E adevarat ca o putem face si la dl doctor Vatarescu, dar din cate am inteles eu, sansele de reusita din prima sunt mai mari in afara.Suntem tare pierduti psihic...e greu sa iei decizii de genul asta...Maine mergem la un EKG sa vedem ce a facut flecainida...
Crina, depinde de norocul omului sau... de naiba stie ce anume!! Am cunoscut doua persoane, tot pe niste forumuri, cu ablatii de FA facute in strainatate, cu bani multi si fitze mari, ambii au recazut in citeva luni. Bani pentru o a doua interventie, in aceleasi clinici, n-au mai avut. Unul dintre ei a fost dres de dr. V. la care s-a dus dupa ce l-am tocat marunt, iar doctorul l-a internat in aceeasi noapte si i-a facut a doua zi o ablatie de flutter pe care i l-a descoperit in timpul consultului.Cele doua tipuri de aritmii pot coexista si eliminarea flutter-ului poate scadea semnificativ numarul crizelor de fibrilatie. Nu mai stiu nimic de el, n-a aparut nici pe celalat forum, nici la noi nu s-a inscris.
Daca tineti neaparat sa fie un strain, macar luati legatura cu centrul de la Cluj, unde vine dr. Andronache, un roman stabilit in Franta, si face sesiuni de ablatii de FA cam la trei luni o data. Interventia este insa mai scumpa decit la Floreasca, merge la 6000 de euro.
Nu s-a oferit nimeni sa va "ajute" pe acest forum intrucit sintem putini cu FA si doar unul singur ablatat, si acela recazut, pentru ca are apnee de somn care stimuleaza FA-ul. Oricum, nu mai e in FA permanent, intra si iese singur din criza.
Sa inteleg ca sotul tau este asimptomatic, din moment ce spui ca mergeti la EKG ca sa vedeti rezultatul flecainidei ?
La Bordeaux, unde este probabil cel mai puternic centru de ablatii din Europa, o ablatie ajunge la 18.000 de euro ( 5 zile de spitalizare + ablatie la vena pulmonara ).
Pe langa pret mai trebuie sa astepti si vreo 2 luni pana iti vine randul.
Problema este ca in studiul prezentat de ei in Journal of the American College of Cardiology arata cam care este procentul de "reusita" a celor ablati intre 2001 si 2002 iar rezultatul arata ca doar dupa o ablatie ( prima ) procentul care nu au mai avut nici un fel de problema dupa 5 ani este de doar 29 %.
In urma celorlalte ablatii ( in medie doua ) rata de succes este de 87 % dupa un an, 81 % dupa doi ani si 69 % dupa 5 ani.
Deci is sanse sa fie nevoie de doua interventii, ajungand astfel pe la 40000 de euro.
Cu toate acestea echipa condusa de doctorul Pierre Jais este una dintre cele mai cunoscute si recomandate din lume, reusind sa ableze niste cazuri incredibile de fibrilatii permanente ce durau de zeci de ani.
P.S. Probabil ca in prezent rata de succes este mai mare, Pierre Jais explica ca din 2001 pana in prezent posibilitatile si aparatura de ablatie s-au imbunatatit considerabil.
Buna seara.Vad nu prea mai sunt subiecte...in sfarsit cineva m-a ascultat, mi-a dat un nr de tel si maine il voi contacta pt mai multe detalii.Va doresc multa sanatate,.pupiki
Am 42 ani si as vrea sa vorbesc cu cineva care a facut ablatia de fibrilatie atriala. Cum a decurs operatia, cat de mari sunt durerile. Va multumesc
Ca si durere nu trebuie sa te sperie, ablatia de fibrilatie atriala este printre cel mai putin dureroase ablatii. Exista un discomfort, evident, dar nu este ceva care sa te ingrijoreze sau sa fie de nesuportat. Asa ca daca doar asta te retine nu te opri aici :-)
Pagini: 1 2 3 4
URL de referinţă