Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Apa in urechi la pisici
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am auzit multa lume vorbind despre faptul ca nu-i bine sa intre apa in urechile pisicii, dar personal eu nu cred ca se intampla ceva rau. Am vazut pisica ce-i placea la nebunie sa sara in apa, iar mai demult am bagat o pisica cu totul in apa (ca sa-i fac baie, nu ca sa o omor big grin) si nu a patit nimic vis-a-vis de urechi.

Am sa postez si cateva filmulete ca sa vedeti ca unor pisici le place mult apa. Sunt sigur ca le intra si in urechi apa si nu cred ca patesc ceva.

Pot sa nu pateasca nimic, dar exista riscul dezvoltarii unor infectii. O sa caut maine informatii despre asta.
Pisicile domestice in general se feresc sa le intre apa in ochi sau in urechi, pe de o parte pentru ca senzatia e neplacuta si pe de alta parte pentru ca atat ochii cat si urechile pisicilor sunt sensibile si ele instinctiv stiu asta si incearca sa se protejeze.
Daca le intra apa in urechi pot sa raceasca (exact ca si oamenii) sau sa faca diverse infectii.
URL de referinţă