Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Probleme cu sanatatea
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara. Saptamana trecuta am fost la medicul stomatolog pentru ca am semnalat un inceput de gingivita. Eu am avut probleme cu dantura inca de mic; la 5 ani ma jucam in dormitorul parintilor - ma exact saream in pat - m-am impiedecat si am dat cu capul de dulap. Awwwch. Mi-au cazut aproape toti dintii de lapte. Nici acum nu sunt ok. Trebuie sa merg sa imi fac un OPG digital pentru ca mai am 2 masele si 2 dinti cu probleme. Insa nu inteleg de ce. De cand ma stiu ma spal pe dinti de 2 ori pe zi, uneori si de 3,4 ori (depinde ce mananc) insa dintii tot dezvolta carii. Periajul il efectuez corect, m-am uitat pe youtube la tutoriale si am intrebat si medicul stomatolog. Bunica imi aduce lapte natural de la tara in fiecare saptamana, iau Osteocare, folosesc apa de gura si m-am gandit sa imi cumpar si o pieriuta electrica. Dintii sunt albi, inclusiv cei cu carii. Nu beau cafea - recomand apa cu lamaie dimineata pe stomacul gol - nu beau alcool, am fumat 4 ani (tutun, marijuana) insa m-am lasat de 6 luni, nu mananc dulciuri in exces, nu mananc "otrava" ambalata de prin magazine, incerc sa duc o viata sanatoasa. Momentan oo jumatate din gingia de jos este rosie, am doua besicute maronii, restul gingii este roz. Gura imi miroase teribil, mai ales dimineata; mirosul ala de infectie dispare abia dupa ce ma spal 10 minute pe dinti, iau de 2 ori apa de gura si 2 lame Five. De asemenea, am o mica umflatura pe peretii laterali, o fii amigdalita ? Ce sa fac ?

O a doua problema este de natura cardiologica.
Am fost diagnosticat cu aritmie izolata. Iau Aspacardin. Ceea ce nu e ok e faptul ca resimt dureri in piept (majoritatea punctiforme), care dureaza cateva secunde, unele se duc in spate. De asemenea ma doare intre omoplati - eu cred ca de vina e pozitia pe care o abordez in fata calculatorului - ma doare mana stanga (triceps, cot, chiar si in palma). Am pauze intre batai, batai total haotice (in toate partile) care dureaza 4-5 sec, 2 batai super rapide, puls 90-110 in repaus (nu tot timpul). Cardiologul m-a asigurat ca totul e ok, a spus ca sunt doar palpitatii si mi-a dat sa iau Extravalerianic Cardio, insa nu m-a convins pe deplin. Uneori, durerile apar si cand alerg.
In urma cu doua saptamani am fost diagnosticat cu anxietate generalizata si momentan urmez tratamentul prescris de medicul psihiatru, care se pare ca isi face treaba. Mi-am propus sa merg si la sedinte de fizioterapie (am fost doar la una), insa lipsa timpului ma impiedica.
Extrasistolele pot fii provocate de antidepresivele triciclice pe care le iau ? Ce teste ar trebui sa fac ? Sunt ok ?
Problemele gingivale mentionate apar de regula cand exista zone edentate. Daca lipsesc dinti de pe mandibula sau maxilar, din cauza ca nu exista suprafete ocluzale opozabile, mancarea raneste gingiile si poate produce mici rani si pe fetele interioare ale cavitatii bucale. Rezolvarea edentatiilor trebuie sa fie deci prioritatea numarul 1. In rest, daca metabolismul calciului nu este deficitar, daca functia hepatica este ok, probabil ca factorul genetic este cel care conduce la carii, la parodontopatii, sau un obicei alimentar inca nesesizat. Pentru ranile gingivale foarte bun este gelul Parodium.
Pentru problemele cardiace, ar trebui sa soliciti un holter ECG de 24 de ore, pentru a vedea care e frecventa si tipul tulburarilor de ritm. O ecografie cardio este si ea utila pentru a stabili cum se prezinta cordul din punct de vedere clinic. Antidepresivele triciclice pot provoca tulburari de ritm cardiac. Ar trebui sa discuti si cu psihiatrul aceste probleme dupa ce ai rezultatul de la holter.
Sanatate
Am uitat sa mentionez.
Analize sange/urina in limite normale, 3 ecocardiografii curate, 10 teste ECG curate, radiografii toracice si abdominale curate, holter ECG care a inregistrat 19 extrasistole (acum o luna - nu luam tratament).
O sa incerc sa ajung la o clinica privata sa-mi pun din nou un holter-ECG. La Urgente nu au holter ?
Mda, nu stiu cum se face dar toata lumea uita sa spuna cate ceva! Dupa 19 extrasistole nu cred ca mai e cazul sa insisti pe partea cardio!
URL de referinţă