Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: episoade halucinatorii
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua!
Vă adresez sincera rugăminte de a vă exprima opinia în legătura cu ceva destul de straniu care mi se întâmplă: am obervat că la anumite perioade,lunare,am un fel de halucinații,-cred,nici nu știu cum se le numesc,-care se manifestă fiziologic prin hipertensiune,stări febrile ușoare,amețeli,dureri de stomac,fotosensibilitate ,dureri de cap,iar la nivel psihologic mă simt destul de confuză,anxioasă,ca și cum nu aparțin de locul în care mă aflu în acele momente.Menționez ca în copilărie am suferit de meningită și i-am comunicat docturului meu despre aceste halucinații ,iar el a spus că sunt niste sechele.Dvs ce considerați? Îmi este destul de teamă,pentru că singura modalitate de a scăpa de momentul halucinatoriu este să îl controlez eu însămi,să îl conștientizez,ceea ce mă consumă foarte tare și simt nevoia să dorm după aceste episoade .Îmi este teamă ca la un moment dat să nu mai am puterea de a scăpa de acele halucinații si să ma controleze.Credeți că este vorba de niște sechele,într-adevăr?dacă da,cum aș putea să le opresc?
Ar trebui discutat cu un neurolog priceput si facuta o encefalograma, ideal in acele momente. Daca totul e ok, trebuie incercate cateva sedinte de psihoterapie pentru a invata noi meotde de autocontrol si a reduce anxietatea asociata. Si un RMN ar fi util, deoarece poate evidentia eventuale zone sechelare de dupa meningita mentionata si pot fi alese in functie de rezultate optiunile terapeutice.
Sanatate
URL de referinţă