Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ejaculare precoce
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna Ziua,sper din tot sufletul sa ma ajutati.Am 19 ani si cred din ce in ce mai mult ca ma confrunt cu aceasta problema.Nu am avut pana acum o partenera stabila cu care sa am o relatie sexuala des.Ma masturbez de pe la 13-14 ani ca sa zic asa si cateodata ajungeam si la 4-5 ori pe zi.Tind sa cred ca am o problema deoarece penisul meu intra mai mereu in erectie cand ma gandesc putin la sex,sau cand ma uit la o fata care arata foarte bine.La unele intalnire simple in par cand ne sarutam,penisul imi era erect si bineinteles cand am ajuns acasa,am observat ca am avut parte de o ejaculare in "pantaloni" . Chestiile astea le am mereu,tin sa precizez ca nu am avut pana acum o relatie serioasa in care sa avem o relatie sexuala des. Dar in prezent,cand ma masturbez nu dureaza mai mult de 3 minute,am incercat sa ma opresc cand simteam,sa strang preputul,apasari,etc dar niciun rezultat.Va rog frumos sa ma ajutati ...
Pai in primu rand, renunta sa te mai masturbezi, daca te masturbai si de 3-4 ori, asta e principalul motiv pentru care suferi de ejaculare precoce.Problema ta se poate vindeca cu rabdare, totul tine de psihicul tau, cu o partenera stabila care sa stie problema ta ar fi mai usor sa depasesti momentul. Esti tanar sa nu te gandesti la medicamente,pentru ca pe internet circula tot felul de pastile,creme etc, nu o sa treci peste ejacularea asta precoce daca continui sa te masturbezi zilnic. Sunt cateva tehnici care te ajuta sa iti stapanesti oarecum ejacularea,dar si pentru astea ai nevoie de putin antrenament, in orice caz psihicul tau este cheia succesului in astfel de momente, multi tineri se confrunta cu aceasta problema. Gandeste pozitiv si traieste clipa in momentul actului si nu te gandii la ejaculare, respira si inspira in concordanta cu penetrarea si viceversa, cand simti momentul fa o pauza de cateva secunde timp in care strangi pumnii,degetele de la picioare si apesi cu limba in cerul gurii,apoi continui actul sexual, daca ai o partenera stabila o sa depasesti foarte repede situatia. Emotile au un cuvant important de spus in problema asta, iar o partenera noua, gandul ca poate vei ejacula repede... Aaa si era sa uit, preludiul este foarte important, sa nu sari niciodata peste el,oricat ai fi de excitat, o sa te ajute in timpul actului sexual.
Ma gandeam sa fac o pauza de la masturbare si sa incerc cu exercitiile Kegel,tu ce zici ? De la un timp ma masturbez la 3 zile fata de inainte cand ajungeam de cateva ori pe zi,as vrea sa ajung la un interval de 1 saptamana sa vad daca sunt progrese dupa,totusi nici fara masturbare nu poti sa stai,din cate am inteles testiculele se umple cu lichid si trebuie sa il "dai afara" cumva ca altfel dai in altele.
Nu-i mai simplu sa-ti gasesti o partenera stabila? Ea te poate ajuta foarte mult sa depasesti aceste probleme. Jocul erotic, cum spunea si xzibit, preludiul, sunt extrem de importante pentru a reduce pragul de sensibilitate erotica la stimuli reali. Pentru asta ai insa nevoie de conditii, adica sa nu fii presat de timp si alti factori. Altfel, va fi greu sa rezolvi aceasta disfunctie sexuala de natura psihogena.
Am un an prea greu deocamdata pentru o relatie stabila,deci sa inteleg ce am spus mai sus nu ajuta deloc ?
Nu stiu ce rezultate dau exercitile kegel sau ce implica acestea .. Dar totul tine de psihic, nu ai nevoie neaparat de o iubita in adevaratul sens al cuvantului, daca zici ca ai un an atat de incarcat, probabil dai bacalaureatul, dar o prietena cu beneficii tot iti poti face big grin ideea e sa nu schimbi partenera si sa ai un loc bun unde sa nu fi presat de timp,deranjat de partinti, sa fiti doar voi doi. Sa nu incepi cu gandul ca o sa ai ejaculare precoce, pana la urma si daca se intampla care e problema ? poti continua linistit dupa inca cateva minute de preludiu nu ?
Buna ziua, am o intrebare. Ce reactii adverse pot aparea daca folosesc LIDOCAINA 10% concentratie, 5-6 pufuri aplicate la baza penisului/saptamana pentru a nu ejacula repede? Multumesc.
Nu ti-as recomanda sa folosesti asa ceva decat pentru a-ti satisface o curiozitate! Altfel, risti sa ai probleme la nivel hepatic si sa iti fie afectati si corpii cavernosi! Daca vrei sa ai o erectie buna si sa scapi de ejacularea precoce trebuie sa practici exercitii Kegel permanent si impreuna cu partenera sa folositi jocul erotic (practic preludiu prelungit la maxim) care sa-ti scada sensibilitatea erotica si sa te faca sa rezisti din ce in ce mai mult.
URL de referinţă