Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Corneea alba cu pete negre la catelus
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua, am un catelus de 1 an si 4 luni iar in urma cu 2 saptamani dupa ce i-am administrat tobradex la ochiul drept pentru o alergie ( administrarea a fost facuta la sfatul medicului veterinar) ochiul catelusului s-a albit instant. A doua zi am fost cu el la doctorul veterinar care mi-a spus sa ii administrez 15 zile Oculhelt.
Din pacate in Brasov nu exista niciun medic veterinar oftalmolog iar prin pupila deschisa a cainelui in continuare se vede cornea alba cu pete negre.
Aici este o filmare cu ochiul catelusului : http://youtu.be/80-vpN9G70A
Precizez ca aceasta filmare a fost facuta dupa ce doctorul i-a administrat picaturi pentru dilatarea pupilei.
Cat de grava este problema ?
Tobradex-ul se prescrie pentru conjunctivite. Poate asta a avut, nu o simpla alergie. Daca ii lacrimeaza ochiul si face si urdori este posibil sa fi fost o consecinta a frigului excesiv de-afara. Mergeti la un alt veterinar pentru o a doua opinie si un tratament desensibilizant. Pentru toaletare folositi un pansament steril cu putin ceai de musetel.
URL de referinţă