Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Viroza
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara. Am un pui de amstaff de 5 luni care de sambata seara a inceput sa faca diaree si saverse, dar nu serios, duminica a fost apatic iar noaptea de dum spre luni a inceput sa faca fecale apa cu sange si sa vomite din ce in ce mai des.Luni dimineata am mers la veterinar, are dea 3 zile e tratament subcutanat si intravenos, atat de solutii de hidratare , cat si de antivomitive si antispastice, si 2 zzile de antibiotic. Mentionz ca are toate vaccinele la zi, in afara de antirabicul care se face dupa 6 luni. El e in continuare rau, face sange parca si mai gros si urat mirositor si inca are spasme de voma, eliminand o spumica alba. acum doua zile se mai vedeau firisoare de sange si in voma, azi nu. Numananca si nu bea nimic, mi s-a zis si sa nu ii dau....insa as dori [/u]sa mai stiu o parere, pt ca pare sa nu se imbunatateasca cine stie ce starea lui.Doctorul la care am fost a zis ca e o enteroviroza..Va multumesc anticipat!
I s-au facut cateva analize de baza pentru a vedea daca a fost vorba de o pancreatita? Dar examenul materiilor fecale pentru a depista o eventuala Toxocarioza? In rest, trebuie tratat si alimentat numai prin perfuzii pana se rezolva problemele digestive.
URL de referinţă