Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: VDRL TPHA in sarcina
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Imi spuneti va rog ce inseamna TPHA pozitiv titru 20480? VDRL a iesit pozitiv. Nu am fost niciodata infectata cu sifilis, am acelasi partener de 12 ani, lui i-au iesit negative toate testele. Sunt insarcinata in 8 saptamani. Poate fi un fals pozitiv? E imposibila situatia...Ultimul vdrl l-am facut in septembrie si era negativ. Daca da, ce alte analize as mai putea face care sa demonstreze ca este un fals pozitiv? Nu as vrea sa fac tratament degeaba....

Multumesc!
TPHA poate fi pozitiv si daca infectia cu treponema este foarte veche. Acesti anticorpi raman in organism toata viata. Daca VDRL era negativ ar fi insemnat ca e vorba de o infectie veche. Cum VDRL e pozitiv, in caz ca testul nu este eronat, ar insemna ca e vorba de o infestare actuala. Prin urmare, trebuie verificat acest lucru prin repetarea testului.
Sanatate
(18-12-2015 12:34 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]TPHA poate fi pozitiv si daca infectia cu treponema este foarte veche. Acesti anticorpi raman in organism toata viata. Daca VDRL era negativ ar fi insemnat ca e vorba de o infectie veche. Cum VDRL e pozitiv, in caz ca testul nu este eronat, ar insemna ca e vorba de o infestare actuala. Prin urmare, trebuie verificat acest lucru prin repetarea testului.
Sanatate

Am repetat testul la 2 laboratoare, acelasi rezultat. Am acelasi partener de 12 ani, care e negativ, deci de unde infestare noua? Plus nici un simptom. Fac testul anual pt ca lucrez in invatamant. Numai cu prezenta sarcinii asociez acest rezultat, altfel nu pot sa imi explic...
Sifilisul se poate transmite si pe alte cai, care nu au legatura cu contactul sexual, cum ar fi la un cabinet stomatologic, ca sa dau doar un exemplu. In plus, un sifilis foarte vechi, netratat, se poate reactiva uneori. Parerea mea este sa mergeti la Institutul Matei Bals sau la un laborator specializat si sa solicitati o analiza PCR pentru sifilis care sa stabileasca mai precis ce se intampla.
Sanatate
URL de referinţă