Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Anxietate sau altceva ?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Va salut!

In luna augut,2015, am fost intr-un parc din orasul Buzau ( eu locuiesc in Focsani) , dupa ce am vizitat mall-urile din oras. Am inchiriat o bicicleta pentru doua persoane, ne-am plimbat 30 min, efortul era destul de mare fata de o bicicleta normala. Dupa ce am terminat plimbarea, am mers la o terasa, am baut un suc si inainte sa plecam, am simtit cum ma apasa ceva pe piept si ma limiteaza sa respir si pulsul inimii crescut. Am plecat spre casa si a doua zi m-am prezentat la medicul de familie,mi-a dat o reteta pe care am luat-o doar 2 zile, in a doua zi am fost la Urgente deoarece simteam ca raman fara aer, mi-au facut EKG si mi-au luat tensiunea,toate bune si o radiografie la plamani, buna si ea. Au spus ca este un atac de panica si mi-a recomandat sa fac o ecografie la tiroida, ecografia a iesit buna si doctorul mi-a spus ca este pe baza de stres. Am mers si am facut ecocardiografie + doppler , analize la sange, spirometrie, ecografie abdominala, toate au iesit bune. Simptomele mele sunt cel mai frecvent, acea apasare pe piept care ma limiteaza sa respir,pot respira complet doar prin cascat sau oftat,apasarea isi muta locul ba pe dreapta ba pe stanga pa in cosul pieptului ba mai sus si nu cresc bataile inimii de fiecare data cand am simptomele. Simptomele sunt prezente toata ziua doar ca difera ca intensitate. Am si perioade de 1-2 saptamani cand ma simt cat de cat bine si iar revin mai accentuat. Nu mai rezist sa stau pe scaunul stomatologului, frizerului, la cozile unor cabinete, lucruri care pana acum 4 luni nu se intamplau. Astazi, aveam programare la ORL, am stat putin pe hol si am coborat sa-mi iau o sticla de apa, nu ma puteam linisti, cand am urcat a doua oara scarile, la etajul 2, incepe din ce in ce mai tare sa ma apese in piept, m-am speriat foarte tare sa nu fac infarct si am intrat direct la doctorita in cabinet si i-am spus ca eu nu mai pot sta, asistenta chiar se pregatea sa-l cheme pe urmatorul. La inceput a crezut ca-i motiv sa nu astept la coada, desi aveam o ora de cand stateam, dar si-au dat seama pe parcurs cand au vazut ca-mi tremura mainile (luasem o jumatate de anxiar in timp ce urcam scarile). Eu am probleme si cu coloana, cifo-scolioza , urmeaza sa merg la un kinetoterapeut sa vad ce spune ca reumatologul (cel care m-a pus sa fac radiografiile) nu m-a lamurit .

Am fost la psihiatru, dar cred ca nu am nimerit persoana potrivita, eu ii spuneam tot ce am scris mai sus, cu lux de amanunte si dannsa sumnea doar: Da, DA,am inteles, aha, si la sfarsit imi spune sa iau 1 cp de seroxat pe zi si 1/2 Anxiar si sa revin peste 1 luna. Am luat in jur de 10 pastile de seroxat, dar cate 1/2 pe zi in doua perioade cu pauza cand am fost internat pentru operatia de apendicita si am renutat la insistentele mai multor doctori pe motiv ca nu sunt deloc ok.
Am mers la psiholog, deocamdata am 2 sedinte, incearca sa ma faca sa ma relaxez dar pur si simplu nu ma pot relaxa, caut pe net toata ziua simptome despre toate bolile posibile. Tot am tensinta sa mai merg la un medic sa mai fac un control, mai ales la inima, sa fac si a doua ecocardiografie. Deocamdata ma bate gandul sa reiau tratamentul cu seroxat. In ultimul timp am ma si balonez, cred ca tot pe stres, deoarece inca tin regimul pentru apendicita si nu consum mai niic ce baloneaza. Nu stiu incotro s-o apuc, sa mai investighez organele sau sa raman strict pe psihiatrie/psihologie.
Din ce ne-ai povestit se pare ca e vorba de o anxietate generalizata pe care nu o poti controla si care intretine un cerc vicios in care manifestarile din sfera cardiaca si gastrica o intretin la randul lor. In sfera gastro, manifestarile sunt de colon iritabil. Nu ne-ai spus daca ai facut o ionograma pentru a vedea care e nivelul seric al Ca ionic, Mg, K si Fe. Nu ai mentionat varsta, greutatea si stilul de viata, daca e unul sedentar.
Trebuie sa discuti cu un psihiatru pentru a initia un tratament contra anxietatii si tulburarilor obsesiv compulsive ce o insotesc, de obicei. Coaxilul este o optiune buna in opinia mea. Trebuie sa adauge la asta un hipnotic care sa iti permita sa te odihnesti mai bine. Un regim alimentar care sa tempereze colopatia functionala este si el important. Nu in ultimul rand, fa un examen coproparazitologic clasic ( din materiile fecale din 3 zile consecutive) si un antigen giardia si helicobacter pylori din materiile fecale. De multe ori parazitozele au un puternic impact psihogen si conduc la diagnostice gresite urmate de tratamente ineficiente.
Sanatate
Am 30 de ani, aveam 77 de kg la 1.78 dar am slabit ceva dupa operatia de apendicita din cauza regimului. Activitatile mele zilnice se rezuma, in mare parte, la mersul la serviciu, venit acasa si ma uit la TV stau la calculator si somn, o noua zi. Ies in oras mai mult in week-end . La serviciu fac suficienta miscare, nu am munca de birou.

Ca si analize de sange am facut: Hemoleucograma completa ( CHEM A IESIT 30.2 SI PSRAMETRII ERAU 32-36) , acid uric, creatina serica, uree serica, glucoza serica, TGO/AST, TGP/ALT, Calciu ionic , VSH, CRP Cantitativ, factor reumatoid cantitativ, fibrinogen , toate au iesit bine.
Am facut si Sumar de urina unde au iesit leucocitele marite si am mai facut Ag Helicobacter Pylori , care a iesit negativ. Am facut si urocultura la care scrie : fara semnificatie clinica.
Problema este ca un colon iritabil poate sa mentina anxietatea la cote ridicate. Regimul alimentar trebuie completat cu un tratament anxiolitic eficient si un somn de calitate care sa aduca relaxarea si calmarea hiper-reactivitatii sistemului nervos vegetativ. Refacerea dupa operatie, chiar daca este vorba de una simpla cum este cea de apendicita, cere un pic de timp, iar faptul ca slabim dupa astfel de operatii este el insusi un factor de stres suplimentar care accentueaza anxietatea.
Sanatate
Multumesc, pentru sfaturi! Am sa reiau tratamentul cu Seroxat ( l-am luat 10 zile si doar o jumatate de capsula si incepuse sa se amelioreze simptomele si l-am intrerupt la insistentele altora , tot doctori, ca nu-s bune) Anxiarul, am inteles, ca e folosit caxsa ajute pana isi face efectul seroxatul, dar am sa iau 1/2 cps doar la nevoie. Mai pot sa conduc daca iau seroxat dimineata? Ma refer la drumuri de 5-10 min prin oras, doctorita mi-a spus ca nu prea e bine si il iau seara dar n-am observat sa ma afecteze asa tare sa nu poti conduce. Si am sa mai fac un control dar nu stiu daca la un internist sau gastroenteorolog pentru eructatiile dese.
Nu cred ca e o idee buna sa conduci dupa ce ai luat un antidepresiv, chiar daca e vorba de condus prin oras o perioada scurta de timp. Pentru eructatii e bine sa mergi la un consult gastro, eventual o endoscopie pentru a verifica daca e vorba de o hernie hiatala si un reflux gastro esofagian asiciat sau e vorba dosar de o banala aerofagie si fenomene dispeptice asociate unei gastrite.
Sanatate
Multumesc ina o data, pentru sfaturi! Eu o perioada , in care am fost in concediu medical post apendicectomia, m-am simtit relativ vine, exceptie primele 2-3 zile de cand am ajuns acasa, cand imi crestea pulsul la 120 cand ma ridicam din pat . Starile de anxietate mai accentuate, au reaparut, dupa ce am mers la medicul de familie pentru o durere in partea stanga, sub coaste, si mi-a dat sa iau un antiinflamator ( am luat ibuprofen) + magne b6 , le-am luat mai pe seara, la 19:30 am plecat de la medic , si dupa ce le-am luat au reaparut starile, la inceput pulsul crescut la 120, rar am avut pulsul mai mare 130 maxim si respiratia dificila. N-am mai luat nici ibuprofen , nici magne b6, oare unul dintre aceste medicamente sa fi provocat asta? Si de 10 zile am iar starile astea ce m-au facut sa reiau tratamentul cu Seroxat. Nu stiu daca sa iau si Anxiarul, imi este frica sa nu mai pot scapa de el, saptamana asta n-am mai putut rezista si am luat cate o jumatate in 2 zile diferite . Sa pun perioada buna si pe faptul ca, consumam 2 banane zilnic, sau e coincidenta?

Psihologul mi-a recomandat niste capsule noni si sa iau si seroxat, nu stiu daca e bine sa le iau sau nu.

Astazi cred ca ma va tine mai mult la pat anxietatea asta deoarece daca ma ridic din pat, apare limitarea respiratiei, exact cum a fost la inceput, in luna august, mai mult in pat am stat 2 sapt, mergeam doar la doctori.

Din august am capatat si un obicei prost, sa-mi masor pulsul de n ori pe zi iar dupa operatie mai masor si temperatura happy . Dar la masuratul temperaturii am renutat de la cateva ori pe zi la o data 2-3 zile si pulsul il masor mai rar.

Inca nu ma pot abtine sa nu caut despre toate bolile existente si sa pub raul in fata, desi am motive sa cred ca nu este vorva despre vreo boala grava, nu-mi pot scoate asta din minte. Un motiv ar fi, perioadele in care ma simt bine, 2 zile cat am stat in sputal , m-am simtit bine, probabil siguranta spotatului, are coneva grija de tine in caz ca se intampla ceva.

Din care am citit pe multe forum-uri, am intels asa: Anxiarul se i-a pana isi face efectul antidepresivul, in cazul meu Seroxat, cam o luna mi-a dat anxiar, 0.5 mg

Vad ca multi iau cu anii Anxiar si Xanax, desi acestea au efect pe termen scurt si nu trateaza cauza precum Seroxatul, sper ca nu scriu prostii.

Acum stau in dubii, sa-mi iau jumatatea de anxiar sau nu....
Asta e problema multora dintre cei care ar trebui sa faca un tratament antidepresiv sau anxiolitic, dar din diferite motive renunta la el dupa ce se simt mai bine, sau au citit ei pe internet tot felul de aprecieri legate de medicatie. Este o mare greseala si majoritatea celor care nu urmeaza tratamentul inca o buna perioada de timp dupa ce se simt bine vor face recaderi. Nu e de gluma cu acest lucru si daca nu gasim in noi resurse si motivatie suficienta pentru a finaliza tratamentul, ar fi bine sa cerem ajutor si de la psihoterapeut.
Am fost la internist, am facut o ecografie abdominala si totul este relativ,ok! Microlitiaza la rinichi si colecist septat. Cu ocazia asta m-am cantarit si am ramas socat, 10 kg in minus in 5 saptamani de la apendicectomie. De frica am tinut regim ca mai mult nu mancam decat mancam plus ca nimeni nu mi-a spus ce regim sa urmez. . Azi dimineata am resimtit niste dureri in partea stanga sub coaste si centru sub stern, au durat cam 2 minute dar intense, iti taia respiratia. Am fost la gastroenteorolog si mi-a spus ca am intestin iritabil, mi-a dat ibutin si meteospasmyl, a zis ca am stomacul balonat.

Am fost si la ORL, eu am mers pentru urechi si am primit tratament pentru nas si gat, problema este ca m-a mancat sa citesc prospectele si nu prea imi vine sa iau pastilele, nici n-am mai luat pana acum sa stiu daca as fi alergic sau nu, reteta este: Eficef, Betaserc, Xyzal si sinupret. Eficef ma pune pe ganduri, ce bine era inainte cand luam reteta si ma apucam sa iau pastilele fara sa citesc prospectele .
Am observat ca starile de lipsa de aer, apar cand intru de la rece la cald. Apar si in timpul mesei, tot de la anxietate sa fie sau este posibil sa fie si altceva. Eu tot nu pot sa cred ca, toate aceste simptome sunt doar pe fond nervos, noroc ca au inchis cabinetele ca mai aveam niste bani de cheltuit.

Ma gandedc sa-mi fac analize de sange pentru tiroida, endocrinologul mi-a facut evografie si mi-a zis ca n-am nimic dar dr de familie spunea ca n-ar fi rau sa fac un TSH ca doar ecografia nu-i 100%
Pagini: 1 2
URL de referinţă