Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: recidiva cancer
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna seara
Sa va spun pe scurt situatia medicala a soacrei mele: depistare neoplasm san stang in ian 2013-operatie extirpare san la viena in martie,apoi cura de citostatice,25sedinte radioterapie si ulterior tratament hormonal cu arimidex timp de 1 an si un pic.De vreo doua luni a inceput sa se simta rau,cu dureri in dreapta si stari de oboseala,voma,pete rosiatice pe corp.Am fost la oncolog care i-a dat alt tratament,tot hormonal cu megesin.Spune dansul ca s-au instalat metastase pe ficat,ca sunt multe si ca nu mai are de trait decat cateva saptamani.Credeti ca mai trebuie sa cerem inca o parere in alta parte?specific ca pana acum 2luni toate analisele au iesit f bune,tomograf cap-abdomen f bun,fara absolut nimic.
Multumesc
Un astfel de diagnostic dur, de metastaze hepatice trebuie sa se bazeze pe investigatii sau o biopsie, cel putin. Pe ce s-a bazat medicul respectiv?
(11-12-2015 04:10 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Un astfel de diagnostic dur, de metastaze hepatice trebuie sa se bazeze pe investigatii sau o biopsie, cel putin. Pe ce s-a bazat medicul respectiv?

Diagnosticul a fost pus in urma unui echo abdominal si a analizelor de sange care au iesit in valori f mari.Nu le am la mine dar in mare pot sa va spun ca markerul CEA a iesit la valoarea de 340 si celalalte analize cu mult peste valori: creatinina,fosfataza alcalina,proteina C,tgo,tgp.
URL de referinţă