Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Problema psihologica sau nu ? Helppp
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua. Am o problema care ma macina de ceva timp . Sunt in Italia , de de 7-8 luni , si nu reusesc sa scot un cuvant in italiana .. inteleg perfect , absolut tot ce mi se spune , dar nu reusesc sa port o conversatie si nu inteleg de ce . In casa se vorbeste doar romana , dar cand ies undeva nu reusesc sa vorbesc italiana. Ma afecteaza emotional acest lucru , deoarece nu pot sa imi fac prieteni , nu pot sa lucrez , sa merg la magazin .. nu pot sa fac nimic . Am un prieten , italian , cu care vorbesc prin mesaje , in scris stiu sa ii raspund . Dar cand ma suna sau suntem fata in fata , nu pot sa fac o propozitie . Nu stiu ce se intampla cu mine , am impresia ca sunt putin .... cam .... batuta in cap .
Sunt disperata .. am nevoie de ajutor ..
Multumesc anticipat !
Este o problema legata de timiditate, de o teama excesiva ca poti gresi cand te exprimi intr-o limba straina. Si asta te blocheaza. Poti sa consulti un psihioterapeut, sau poti sa incerci sa beneficieze de ajutorul unui vorbitor de italiana. Poate chiar prietenul de care povesteai, caruia trebuie sa-i descrii problema ta si sa-l rogi sa te ajute sa comunici cu el. Comunicarea este esentiala in invatarea unei limbi straine si ne ajuta sa eliminam inhibitiile si sa o invatam din ce in ce mai bine happy
Succes!
URL de referinţă