Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Stari ciudate
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara. As vrea sa stiu un diagnostic provizoriu al unor stari de slabiciune, oboseala, usoare ameteli, senzatia de cap greu, stari de tristete, anxietate... a inceput acum 2 saptamani cand am avut un episod de vreo 10 secunde de ameteala si de atunci am inceput sa ma sperii, mi-a fost frica sa mai ies din casa in ziua aceea ca nu cumva sa mi se faca rau pe strada.. cu toate ca atunci a fost probabil o usoara cadere de calciu, datorandu-se si apropierii de menstra. Starile sunt mai mult la nivelul capului, il simt greu, iar la nivelul intregului corp o slabiciune generala, moleseala. Am mai avut astfel de stari in vara cand se schimba vremea si veneau ploile, pana se stabiliza vremea aveam aceeasi senzatie de cap greu si usoara senzatie de ameteala. Ideea este ca eu amplific psihic aceste stari, ma gandesc sa nu fie ceva grav si automat mi se accentueaza starea de rau, intr-o oarecare anxietate.
Va multumesc!
Nu putem sa spunem precis ce cu ce probleme te confrunti. E nevoie de investigatii aici, de un set complet de analize de baza pentru a vedea daca e vorba de o anemie, de o problema hepatica, sau de un dezechilibru mineral. Mergi deci la medicul de familie fara frica pentru recomandarea de analize. Incearca sa faci un efort de a-ti controla anxietatea pentru ca altfel intri intr-un cerc vicios si vei iesi din el doar cu tratament dedicat anxietatii.
Nu ai oferit, asa cum era normal, nicio informatie legata de varsta, gretate inaltime, stil de viata si prin urmare nu are rost sa facem tot felul de supozitii.
Sanatate
Am 20 de ani, 1.70 m si 68 kg. Anxietatea pot spune ca nu o am mereu, apare mai mult cand schimb mediul , de exemplu acum cand am trecut de la vacanta petrecuta acasa, in familie, la acum cand stau la camin. deci sunt inca in acea perioada de tranzitie si ma adaptez. Si incepe sa fie una sociala mai mult, mi-e frica sa merg undeva singura, mai ales daca e aglomerat, mi-e frica de lesin deoarece il asociez cu moartea si cu oprirea respiratiei.. cu toate ca sunt constienta ca nu e asa. Iar aceasta stare pe care o am in acest moment o asociez cu o astenie,poate, desi in capul meu se deruleaza si alte ganduri, ca nu cumva sa fie ceva mai grav. Va multumesc inca o data pt raspuns.
URL de referinţă