Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Atac de panica sau altceva?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
Buna tuturor. Aseara in timp ce conduceam spre casa am simtit o stare de neliniste, imi tot luam pulsul si simteam ca e accelerat cand deodata am sismtit ca raman fara aer, inima parca se zbatea si aveam un ritm extrem de rapid, mi au amotit ambele maini cu ultimile doua degete, presiune in tot capul si senzatia iminenta ca fac infarct, mor ca sunt ultimile secunde. Nu imi amintesc bine cum am condus pana la statia de salvare care era in apropiere. Le am explicat celor de acolo ( erau in curte) povestea de mai sus, mi au facut ekg care au zis ca e bun dar aveam tensiune 18,5 cu 12 si puls 120, tremuram f tare si mi se uscase gura foarte rau de abia vorbeam. In 5 minute a scuzt tensiunea la 15 cu 8 si pulsul la 85. Ei au zis ca pare a fi un atac de panica si nu pare a fi altceva. in trecut am mai experimentat zic eu atacuri de panica dar in nici un caz cu aceste simptome si atata de violent. A mai patit cineva asa ceva si au fost atacuri de panica si le a rezolvat?
(01-10-2015 12:06 PM)Florin34 a scris: [ -> ]. A mai patit cineva asa ceva si au fost atacuri de panica si le a rezolvat?

Florin, eu am experimentat ceva de genul asta: de la o ameteala a carei cauza nici acum nu o stiu, dar presupun ca spondiloza..m-am speriat cred, a inceput sa imi creasca pulsul treptat (140), tensiunea de asemenea (145 cu 95, eu avand 100 cu 60 in general). Am incercat sa ma asez undeva, sa ma linistesc. Cateva secunde nu ma mai simteam asa, dupa care iar a inceput. Vedeam ca totul se clatina cu mine, nu mai puteam respira etc...pulsul a crescut pana la 175...enorm, am zis ca e clar ceva de la inima. Tensiunea o aveam 155 cu 110. Salvarea a venit in 10 minute, am facut un ekg in salvare, era totul in regula..pana m-au dus ei si au mai stat de vorba cu mine, intre timp scazuse treptat. Inclin sa cred ca a fost un atac de panica (cu toate ca imi e greu sa cred ca pulsul poate creste atat de mult in acest caz), tpsv nu a fost.
Sanatate maxima ! happy
Asa mi au spus si mie ca nu are nici o legatura cu inima ci ca a fost un atac de panica foarte intens ( adevarul e ca imi este groaza cand imi aduc aminte, urata senzatie). Asa cum ai spus si tu, in timp ce vb cu ei a inceput sa scada pulsul si tensiunea in pararlel ajungand dupa 20 min la 12/8 si puls 66. Cred ca voi face un drum la psihiatrie / psiholog. Multa sanatate
Am fost la psihiatru unde am povestit tot ce se intampla cu mine. Acesta a zis ca si tensiunea mare si pusul accelerat sunt simptome ale atacului de panica si a anxietatii generalizate. Am primit tratament cu Serlift 1/ zi si recomandarea pentru psihoterapie. Acum nu stiu ce sa zic ca sunt nopti in care ma trezesc cu puls accelerat si transpirat si in alte nopti nu. Sa vedem daca in urma terapiei si a tratamentelor vor disparea aceste simptome, mai ales acea tensiune mare. Toate cele bune
Senzatia dintr-o data de moleseala, sfarseala, apoi ca nu poti respira bine, parca aerul e blocat, oboseala din ce in ce mai accentuata, apoi tahicardie..fac parte din tabloul 'atac de panica'? Sau pot avea la baza si o cauza digestiva, ce debuteaza cu acel ''lesin', dupa care urmeaza restul...?
Sanatate maxima !
De regula aceste stari nu au o cauza digestiva directa. Printre cauze pot fi o hipoglicemie, un dezechilibru mineral (cu manifestari tipice de spasmofilie) o distonie neurovegetativa de diferite etiologii, stresul, o trauma psihica. Toate acestea pot fi cauze declansatoare ale atacurilor de panica, iar acestea la randul lor duc la instalarea unei anxietati generalizate pe fondul careia toate aceste manifestari sunt intretinute si potentate intr-un cerc vicios care trebuie intrerupt. Intreruperea se face prin tratament alopat specific, sau prin psihoterapie, daca anxietatea nu se prezinta sub forme accentuate.
Sanatate
Buna seara! Ma confrunt si eu cu probleme legate de anxietate si cred ca si atacuri de panica..altfel nu-mi explic simptomele acestea. Disconfort in piept, palpitatii, uneori si extrasistole aparute din senin. Acum sunt bine si jumatate de ora ma trezesc cu o multitudine de simptome pe care desi le am de vreo 3 ani tot ma sperie. Am urmat un tratament de la un medic psihiatru timp de 8 luni cu seroxat, bronazepam, tritico, metoprolol. In timpul tratamentului nu pot sa zic ca mi-au disparut doar sau mai ameliorat. De creun an si jumatate nu mai iau dar in fiecare zi am o stare de teama de preocupare permanenta pentru ce se intampla in corpul meu, cum bate inima ce simt...Cand sunt stresat apar mult mai usor toate acestea. Acum mai iau cand am problemele astea fie propranolol sau jumatate de distonocalm dar problema nu se rezolva. Am facut ecg-uri cand aveam disconfort in piept crezand ca descopar cauza dar de fiecare data iese normal ( am o deviatie la stanga a qrs atat).
Ce sfat imi da-ti ce ar trebui sa fac? Sa ma duc la psiholog sau la psihiatru?
Si acea deviere de ax din ce cauza este?
Ai facut un holter de 24 de ore? Daca nu, incearca.
Daca poti pune si tu un ECG sa-l vedem si noi
Acestea sunt ultimele ekg uri facute..sper sa reusiti sa vedeti ceva..holter am facut scum 2 ani cand aveam tot asa probleme si la vazut dr cardiolog si a zis ca aveam si am inca rare extrasistole atriale si ventriculare. ( facusem atunci si efort tot ca sa vad ce e ducand pulsu la 180).
Am citit ca atacurile de panica si anxietate mimeaza problemele astea..iar cand sunt la service unde sunt stresat mai tare apare disconfortul si palpitatiile astea., sau dupa o cafea mai tare sau dupa masa cand vreau sa ma culc. Mai apar de asemenea cand stau in picioare mai mult si durere in piept si spate de simt nevoia sa ma asez. Stiu ca e posibil sa am probleme la coloana pt ca spatele ma doare aproape mereu . Am descris astea in speranta ca poate va ajuta sa va faceti o idee cu ma confrunt.
Va multumesc din suflet pentru interes.
Ce parere aveti de ekg -urile mele?
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7
URL de referinţă