Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: indiferenta
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,va scriu in speranta ca ma veti ajuta cu urmatoarea problema:am 37 de ani,sub diagnostic de tulburare schizo-afectiva,in tratament cu abilify de 10 mg din 2008 si arketis 20 mg,am avut si perioade bune si perioade rele,perioadele rele manifestandu-se prin stari de depresie cu dezinteres fata de actiuni,fara ganduri de sinucidere si unele tendinte schizoide in sensul ca aveam teama nejustificata la serviciu de sefii mei,acum totul a trecut "ca din senin",problema mea este urmatoarea:acum sunt foarte indiferenta,de o saptamana incoace,nu ma mai "ataca"nici un eveniment,parca as fi devenit "stana de piatra",nu o pot confunda insa cu depresia de care v-am vorbit ca am avut-o pentru ca spre deosebire de acea depresie am atractie la actiuni,dar sunt foarte indiferenta ,ca si reactie de raspuns la unele evenimente la care nu ar trebui sa manifest aceasta aplatizare afectiva.Despre atacul de panica si despre teama nejustificata de la serviciu nici nu mai vorbesc,a disparut total.Intrebarea mea este urmatoarea:aceasta indiferenta constituie un semnal de alarma?trebuie "umblat"la tratament?multumesc din suflet pt raspuns,sarut-mana,corelei.
Probabil ca este rezultatul tratamentului indelungat. Trebuie trecut la alt nivel de abordare a cazului tau. Mai intai ar trebui facute niste analize pentru a determina nivelul serotoninei, vitaminei B12 si al estrogenilor din organism. Dupa aceea trebuie discutat cu psihiatrul daca se impune o revizuire a tratamentului actual.
Sanatate
E alt simptom de depresie. Trebuie umblat la tratament.
URL de referinţă