Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ablațiile mele
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
14 luni fara crize inseamna succes, oricum ai lua-o. Ca o ai in carca sau ca te asteapta dupa fiecare colt, asa e. Dar pana una alta e dupa colt, nu la tine. Ce varsta, inaltime si greutate ai? Merge si cu intervale.
(21-06-2016 08:00 PM)Vasile a scris: [ -> ]14 luni fara crize inseamna succes, oricum ai lua-o. Ca o ai in carca sau ca te asteapta dupa fiecare colt, asa e. Dar pana una alta e dupa colt, nu la tine. Ce varsta, inaltime si greutate ai? Merge si cu intervale.

51,184,88.
Mult sport la viata mea, niciodata fumator, bautor de ocazie (rara), alimentatie echilibrata dintotdeauna. Fara apnee de somn (cel putin asa se pare ).
Si criza de dupa ablatie cat de lunga a fost? Sau au fost mai multe crize? FiA sau flutter dupa ablatie?
Păi, la 88 de kile te cred și eu că n-ai apnee. Eu la 1,88 am 113 kg acum. ȘTIU că dacă aș ajunge sub sută starea mea s-ar îmbunătăți sensibil. Dar mi-e al naibii de greu. Sunt într-un cerc vicios și constrâns de niște chestii. De la 115-116 ajunsesem la 109 kg. Deja diferența chiar se simțea.
După vizita asta voi începe din nou un program de slăbire. La mine nu merge cu cure, trebuie post cu apă. Ăla e singurul care a mers.
(21-06-2016 08:14 PM)Vasile a scris: [ -> ]Si criza de dupa ablatie cat de lunga a fost? Sau au fost mai multe crize? FiA sau flutter dupa ablatie?

Crizele mele nu au insemnat niciodata mai mult de cateva ore, fara internare, doar pastile de rytmonorm. Flutter nu am avut niciodata. Dupa prima ablatie am avut cred 2-3 crize , la intervale scurte de timp si era evident ca una ( sau mai multe) vene pulmonare s-au reconectat.
Acum, ca vreme de vreo 3 ani am pierdut timpul cu cardioversii electrice si tratamente ( stupide) cu amiodarona , in loc sa fac direct ablatie, asta este o alta poveste.

(21-06-2016 08:16 PM)ursamajor a scris: [ -> ]Păi, la 88 de kile te cred și eu că n-ai apnee. Eu la 1,88 am 113 kg acum. ȘTIU că dacă aș ajunge sub sută starea mea s-ar îmbunătăți sensibil. Dar mi-e al naibii de greu. Sunt într-un cerc vicios și constrâns de niște chestii. De la 115-116 ajunsesem la 109 kg. Deja diferența chiar se simțea.
După vizita asta voi începe din nou un program de slăbire. La mine nu merge cu cure, trebuie post cu apă. Ăla e singurul care a mers.

Iti doresc succes, daca slabesti, sansele tale de RS cresc vertiginos.
Dealtfel, daca esti la curent, o abordare medicala foarte moderna a tratarii FiA pe plan mondial, in tari civilizate , nu in bantustane precum Romania, presupune factori precum controlul greutatii, alimentatie rationala, suplimente minerale si miscare atent dozata.
Păi, da, sunt și studii, parcă am mai dat linkul: http://a-fib.com/weight-loss-to-reverse-...n-success/
No, fusei și la control. Absolut întâmplător s-a nimerit la doi ani de la ablație. Realitatea e că l-am făcut că era nevoie. Nevoie să știu "în ce parte s-o iau", căci crizele de FiA începuseră să reapară. Nici vorbă că la intensitatea dinaintea ablației, când erau aproape zilnice, și tot așa jumătate de an... crying dar suficient de neașteptate și supărătoare.
Ca să n-o lungesc, concluzia este că mi s-a recomandat o nouă ablație. Evident că am acceptat recomandarea cu plăcere, adică speranță. Spun asta, deoarece medicul a precizat că dat fiind istoricul meu, șansele sunt foarte bune să se rezolve definitiv problema.
Așa că acum sunt deja pe lista de așteptare de la Floreasca, urmând ca în cel mult 6 luni (dar nu mai devreme de 2 luni) să mă prezint la intervenție. Dacă se vor mai răzgândi din pacienți cu vara și concediile astea, poate fi chiar mai devreme.
Trebuie să fac în prealabil CT scan-ul acela cardiac pe care îl folosesc medicii la maparea 3D, restul la spital la Floreasca.
De-acum, numărătoarea inversă a-nceput. Mă rog să fie totul OK și să fie cu izbândă. party
(24-06-2016 02:59 PM)ursamajor a scris: [ -> ]No, fusei și la control. Absolut întâmplător s-a nimerit la doi ani de la ablație. Realitatea e că l-am făcut că era nevoie. Nevoie să știu "în ce parte s-o iau", căci crizele de FiA începuseră să reapară. Nici vorbă că la intensitatea dinaintea ablației, când erau aproape zilnice, și tot așa jumătate de an... crying dar suficient de neașteptate și supărătoare.
Ca să n-o lungesc, concluzia este că mi s-a recomandat o nouă ablație. Evident că am acceptat recomandarea cu plăcere, adică speranță. Spun asta, deoarece medicul a precizat că dat fiind istoricul meu, șansele sunt foarte bune să se rezolve definitiv problema.
Așa că acum sunt deja pe lista de așteptare de la Floreasca, urmând ca în cel mult 6 luni (dar nu mai devreme de 2 luni) să mă prezint la intervenție. Dacă se vor mai răzgândi din pacienți cu vara și concediile astea, poate fi chiar mai devreme.
Trebuie să fac în prealabil CT scan-ul acela cardiac pe care îl folosesc medicii la maparea 3D, restul la spital la Floreasca.
De-acum, numărătoarea inversă a-nceput. Mă rog să fie totul OK și să fie cu izbândă. party

E bine, succes ! Inseamna ca lucrurile ( la Floreasca ) au evoluat intr-un sens bun, pentru ca-mi amintesc ca atunci cand s-a pus pentru mine problema ablatiei nr 2 , lista de la Floreasca se intindea pe vreo 2 ani.Cand am indraznit sa-l intreb pe dr V daca mai am si alte optiuni in afara de a decarta 6500 eur la Monza, a interpretat ca-i sugerez sa ma ia peste rand la Floreasca , lucru perfect neadevarat dealtfel si in consecinta s-a ofuscat din cale afara. Nu i-a trecut supararea decat atunci cand m-am programat la Monza. happy
Pe de alta parte, ursamajor, sunt convins ca interventia la tine va fi reusita, pentru ca realmente dr V este un meserias desavarsit , cu o tehnica impecabila in ceea ce priveste operatia in sine. Pe langa acest mare adevar, orice discutie despre aspecte colaterale precum costuri, relatii interumane , dialog, empatie etc , isi pierde relevanta.
Când ai făcut ablația, probabil că CNAS nu o (mai) finanța. Ablațiile de FiA au fost o perioadă scoase de pe lista celor suportate de Casă. În 2014 (de prin 2010 parcă) când am făcut-o eu așa era. Până acum câteva luni, cum am aflat și eu, plăcut surprins, de la Arm-Med. E o a doua șansă ce mi se oferă (altfel n-aș mai fi avut de unde pentru a doua ablație la 7000 euro) și mă rog să fie cu folos.big hug
(24-06-2016 09:08 PM)ursamajor a scris: [ -> ]Când ai făcut ablația, probabil că CNAS nu o (mai) finanța. Ablațiile de FiA au fost o perioadă scoase de pe lista celor suportate de Casă. În 2014 (de prin 2010 parcă) când am făcut-o eu așa era. Până acum câteva luni, cum am aflat și eu, plăcut surprins, de la Arm-Med. E o a doua șansă ce mi se oferă (altfel n-aș mai fi avut de unde pentru a doua ablație la 7000 euro) și mă rog să fie cu folos.big hug

Presupun ca CNAS deconteaza doar interventii in sistemul public, Floreasca de pilda.Este un pas (mic ) spre normalitate, dar daca te grabesti si nu vrei sa astepti luni de zile , faci ablatia la Monza sau la Ares. Pe banii tai integral, desigur. sad
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
URL de referinţă