Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ablațiile mele
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Uau, analizele arata perfect.
Da, bune analize. Cu doua observatii. Calciul ionic s-ar putea sa fie cam jos, mai ales daca ai din cand in cand, mici fasciculatii musculare ale bratelor sau gambelor. Probabil ca iti place sa mananci cam sarat. Evita sa mananci sarat si produse procesate, care se stie, sunt adevarate bombe cu compusi sodici mergand de la banala sare pana la potentiatorul de aroma extrem de nociv care este glutamatul monosodic! Exista o clasa de antiaritmice dedicata blocarii canalelor sodice, pentru ca sodiul, la nivel celular este un bun mediator electric dupa cum stim cu totii. Sigur, sodiul este un mineral esential la nivel celular, fara de care schimburile intercelulare nu s-ar putea face. Ideea este ca noi, cei cu aritmii de cele mai diverse tipuri, sa nu il consumam in exces!
Mulțumiri pentru interpretare!
Culmea e că nu mănânc sărat. happy Fasciculații de-alea am mai avut, e drept. happy
Dragilor, ieri s-au făcut 3 săptămâni de la ablație și parcă ES au început să mă mai slăbească. Încă se mai manifestă și ce e interesant, în strânsă legătură cu tubul digestiv. Observ că dacă am ceva arsuri, hop și ele, extrasistolele. În rest, treptat o să reîncep efortul ușor dozat, că e vremea. Sărbători fericite să aveți!

PS: cu bucurie vă anunț și că am scăpat de vreo 4 kg și că sunt hotărât să merg mai departe.
Multă sănătate ursamajor! Ți-am urmărit postările şi mă bucur că totul merge spre vindecare. Eu sunt nouă pe aici, m-am "pricopsit" în vară cu o primă criză de wpw iar poimâine urmează să am intervenția la Floreasca. Până de Crăciun sper să fiu acasă. Sărbători fericite tuturor!
Mulțumesc, asemenea! wpw-ul, din câte știu, are cele mai multe șanse de vindecare dintre toate ablațiile. Și este și relativ ușoară intervenția. Baftă!
Sarbatori in ritm sinusal la toata lumea ! La multi ani !

(20-12-2016 07:01 PM)ursamajor a scris: [ -> ]Dragilor, ieri s-au făcut 3 săptămâni de la ablație și parcă ES au început să mă mai slăbească. Încă se mai manifestă și ce e interesant, în strânsă legătură cu tubul digestiv. Observ că dacă am ceva arsuri, hop și ele, extrasistolele. În rest, treptat o să reîncep efortul ușor dozat, că e vremea. Sărbători fericite să aveți!

PS: cu bucurie vă anunț și că am scăpat de vreo 4 kg și că sunt hotărât să merg mai departe.

Tine-o tot asa, ursa ! Minus 4 kg e un inceput promitator big hug
Referitor la "arsuri" , daca este vorba despre reflux gastro-esofagian, sa stii ca si eu am avut cateva episoade , nu sunt deloc placute si in mod sigur pot constitui triggeri de Af. Desi in general nu prea iau in considerare medicamentele la care se face reclama la TV, uite ca in cazul meu gavisconul a mers manusa, potolind rapid arsurile. A fost realmente o surpriza placuta si iti recomand cu incredere.
Probabil ca cea mai cuminte optiune este totusi sa evitam mancarurile care pot provoca arsuri. In plus, cu ocazia unor episoade de reflux, m-am dezbarat si de un obicei vechi si stupid, acela de a (mai) manca uneori in pozitie culcat.
Folosesc și eu Gaviscon ocazional, varianta la pliculeț. Problema la mine e ceva mai complicată, fiind un gurmand. Acum fac eforturi să mănânc mai puțin, adică să tind spre limita necesarului pentru a trăi. happy Când mănânc puțin, manifestările lipsesc. Problema apare doar atunci când sar calul. Și cel mai important, abținere de la mâncare copioasă după ora 18-19. E suficient un măr, o banană...
Vad ca stii ce trebuie facut! happy Cred ca am spus de nenumarate ori ca unii dintre cei mai frecventi trigger-i ai manifestarilor aritmice sunt cei mediati de sfera gastrointestinala. Nervul vag, acest terorist al sistemului nervos vegetativ, are ramuri cam peste tot in sfera digestiva si mai are si prostul obicei de a reactiona imediat la condimente, alimente foarte dulci, alcool tare, balonari postprandiale ca urmare a unor gastrite, reflux gastro-esofagian, in urma unei banale aerofagii indusa de proaste obiceiuri in timpul mesei cum ar fi mestecatul insuficient, lucrul la calculator, precum si de flatulenta intestinala indusa prin deficit enzimatic sau de colopatii de cele mai diverse etiologii. Pacat ca vagotomia nu se poate face practic decat in cazuri grave de ulcer gastric! Ne-ar scuti pe foarte multi dintre noi de atatea momente neplacute.
Ma bucur ca ti-e mai bine si iti urez sarbatori fericite, in ritm sinusal netulburat! happy
Mulțumesc, asemenea!
Da, de aici și necesitatea de a avea o greutate cât mai spre cea ideală. O burtă mare presează mai abitir pe sărmana cutie toracică și implicit pe inimă, cu consecințe mecanice nefaste.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
URL de referinţă