Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ablațiile mele
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Sunt oameni si oameni, reactii si reactii. Mie daca mi-ai fi zis sa plec cu masina in ziua externarii si sa merg o ora, as fi aruncat cu ceva dupa tine. Nu as fi plecat in niciun caz. Pe de alta parte dupa, mai putin extrasistole, mai degraba fibrilatii sau fluttere.
Nu e vorba doar de oameni și oameni, respectiv senzația subiectivă totală, ci de faptul că, obiectiv, chestiile acelea de pe/din inimă au nevoie de o perioadă de vindecare. Și eu mă simt ca un taur acum, dar îndată ce dau să-mpung, mă simt anormal. Zic anormal, fiindcă nu e musai un rău, în sensul său recunoscut, ci mai degrabă niște senzații (+extrasistole mai numeroase)... și iar ajungem la subiectivism. laughing
Oameni si oameni nu inseamna subiectivism total. Unii sunt bruneti, altii blonzi, unii inalti, altii scunzi - asta e obiectiv, nu subiectiv. Reactiile nu sunt la toti la fel, cum de altfel si perceptia reactiilor e diferita. Obiectiv vorbind, fiecare e altceva.
Nu vreau să intrăm în polemici. Dacă reacția o definim ca fiind modul/timpul de vindecare, acela poate fi cuantificat ca destul de obiectiv și aproape similar la un lot de pacienți. Că nu cred că există pe-aici Supermani la care vindecarea să se facă într-un sfert din timpul în care se produce la alții. Pe mine asta mă interesează, timpul obiectiv de vindecare. Sigur, poate să difere de la individ la individ, dar limitele sunt rezonabil de mici. Mă interesează asta ca să știu când să încep să apăs pe accelerație și când să calc frâna.
Ca, de pildă, la o tăietură adâncă la deget: nu-l folosești la capacitate decât când s-a "prins" cum trebuie. Poate acum m-am făcut mai bine înțeles.

Apropo, ce lucrezi, ce tip de serviciu ai?
Munca de birou.
No, acum pare logic ce ai spus că se petrece cu tine, dar nu e valabil pentru toți. Tu te poți vindeca bine-mersi și la birou.
Și eu am ceva birou (mai rar), dar mai mult teren. Cu efort, uneori foarte intens. Plus stres cvasipermanent. E firesc să mă preocupe perioada de vindecare (obiectiv) necesară. Fie ea și parțială, fix (sau aproximativ) cât mi-ar trebui să-mi reiau atribuțiile. winking
(03-12-2016 11:34 AM)ursamajor a scris: [ -> ]Nu e vorba doar de oameni și oameni, respectiv senzația subiectivă totală, ci de faptul că, obiectiv, chestiile acelea de pe/din inimă au nevoie de o perioadă de vindecare. Și eu mă simt ca un taur acum, dar îndată ce dau să-mpung, mă simt anormal. Zic anormal, fiindcă nu e musai un rău, în sensul său recunoscut, ci mai degrabă niște senzații (+extrasistole mai numeroase)... și iar ajungem la subiectivism. laughing

Ursa, daca-mi permiti o parere bazata pe experienta personala: cred ca principala provocare in perioada asta o vor constitui extrasistolele numeroase.Vor fi multe,insistente,agasante,exasperante uneori, iti vor sapa asiduu moralul si speranta,te vor arunca uneori prada deznadejdii, te vor speria si te vor face sa crezi de multe ori ca iadul se va dezlantui din nou.Pentru mine unul, extrasistolele post ablatie au fost cele mai nenorocite chestii care mi se puteau intampla, mult mai rele decat usturimile intra-cordiale care la mine au durat cam 30 de zile.As fi indurat stoic toate usturimile si durerile posibile daca asta m-ar fi scutit de extrasistolele astea scarboase.Culmea, cu cat imi spuneau mai multi doctori ca sunt benigne,ca nu inseamna nimic in economia interventiei si cu cat puneam mai multe Holtere pentru a le "documenta", cu atat ma afectau psihic mai puternic.In cazul meu, ele au diminuat considerabil cu timpul, dar daca astazi, pe fondul unui ritm sinusal neintrerupt, ma mai preocupa si deranjeaza ceva, afla ca tot...extrasistolele sunt responsabile.Si inca un sfat: gandeste-te la eventualitatea unor intalniri ( regulate ? ) cu un psiholog.Pe mine m-au ajutat mult.
Mulțumesc pentru intervenție. Din fericire, de această dată, extrasistolele (pe care le simt) nu sunt chiar numeroase. Ba chiar aș spune că sunt mult mai puține decât după prima intervenție și pare că vor să cedeze ceva mai rapid ca atunci. Asta îmi dă ceva speranțe...
Apropo de ele ES, ieri m-a împins Aghiuță să beau niște Cola. Și am băut aproape 1 litru și cam deodată, nu fracționat. silly Nu vă spun că după vreo 20 de minute m-au luat niște extrasistole de chiar m-a luat tremuriciul. nail biting Am zis că nu mai pun Cola în gură până nu se vindecă daravela. party
Mare parte din regulile acestea le respect și eu și am spus reguli, fiindcă chiar sunt necesare la problemele noastre. Din păcate, nu și pe aceea cu mersul pe jos, dar va intra și ea pe To Do list. happy
Cred ca am sters un mesaj al lui Marius din greseala, scuze!
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
URL de referinţă