Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: tratament post internare,dar tensiune prea mica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Bun gasit tuturor. Va deranjez cu o problema legata de sanatatea tatalui meu. Mai precis,la inceputul saptamanii trecute a acuzat usoare ameteli si o stare de "cap greu". I-am luat tensiunea si era 19/10. Are 77 anisi de obicei este undeva la 14,15 cu 9,10. In acea noapte s-a trezitsi fara a acuza greturi avea senzatia de a varsa, ceea ce nu s-a intamplat. A fost mai mult un gest mecanic as zice eu,neeliminand nimic ,dar "horcaind". Nu avea niciun fel de dureri doar capul greu. Cei de pe ambulanta au spus ca s-ar putea sa fie infarct,la spital a fost infirmata aceasta ipoteza,i s-a facut un CT cerebral si a fost transportat si internat la spitalul de neurologie. Spre surprinderea mea medicul nu a putut sa spuna clar daca este un AVC la baza acestor simptome, s a rezumat sa spuna ca vede un mic AVC dar ca mai degraba ar fi ceva legat de urechea interna si probabil un puseu de tensiune. Tatal meu a fost constient tot timpul nu are pareza sau alte chestii. A stat internat 7 zile si tratat cu arnetin[zantac], aspenter,betahistin,enalapril,ringer,simvacard. Glicemia a fost zilnic in parametrii normali,tensiunea 12,13 cu 8/9 deci ok. S-a simtit bine la externare si continua tratamentul cu aspenter 75mg la pranz,enop de 5mg|2 pe zi, simvacard 2/zi ,betaserc de 24mg/2 pe zi. Problema este ca tensiunea a scazut la 10/7 si pare sa o resimta,el fiind un pic hipertensiv de fel. Nu a mai mancat sarat absolut deloc,el fiind mare amator de sare,fara grasimi etc. Cu trigliceridele a stat mereu prost, avand valori de 2,3 ori mai mari. Nu stiu la ce specializare sa apelez, tensiunea atat de mica pentru el nefiind ok. Poate combinatia medicamentelor nu e buna pentru el. Medicul de familie este in concediu,sa il plimb pe la camera de garda?!chiar nu stiu ce sa fac. Aveti vreo idee? Scuze pentru postarea kilometrica, posibil chiar sa fi omis ceva... Multumesc si sanatate!
Probabil ca e prea mare doza de enap desi conform prescriptiei nu pare. Inainte de episodul respectiv a facut tratament pentru HTA, pentru ca valorile mentionate erau destul de mari? Valori mari ale trigliceridelor si colesterolului netratate ani de zile prezinta risc crescut de AVC. Daca este supraponderal, probabil ca o combinatie buna in tratamentul HTA ar fi intre un hipotensor clasic si unul diuretic. Asta o stabileste medicul cardiolog.
Sanatate tatalui tau.
Multumesc de raspuns, din pacate nu a tinut tratament,simtindu-se bine. Ideea era sa stiu la ce specializare sa apelez pentru starile pe care le acuza in acest moment,scaderea tensiunii pare ca nu prea ii prieste pe moment. O sa apelez la un cardiolog. Multumesc frumos.
Bun gasit din nou. Dupa o consultatie la cardiolog i s-a prescris noliprel de 2,5 1/zi. Nu s-a imbunatatit cu nimic starea lui ,acuzand din nou ameteli stand in picioare. L-am internat din nou la neurologie pentru a exclude o problema la creier. Medicul la care a fost internat a descoperit ca are tensiunea mica,dar si ca aceasta scade putin cand se ridica. Nu a putut spune cu certitudine daca aceasta este cauza ametelilor, a stopat tratamentul pentru tensiune, recomandand sa manance un pic sarat, dupa ce la prima externare ni s-a spus fara sare... A facut si un RMN dar nu a parut convins ca e o problema la creier...nici dupa aceasta internare nu am aflat prea multe,doar sa controleze tensiunea si doar daca e mai mare de 15 sa ia pastila pentru tensiune. Am exclus si o posibila problema ORL,dupa teste vestibulare facute la clinica urechii. Un pic ciudat as zice e faptul ca trigliceridele si colesterolul au ajuns la valori normale in 2 saptamani dupa tratament cu simvastatina si regim alimentar,el avand trigliceridele crescute in ultimii ani. Nu sunt medic,dar tind sa cred ca este o problema de la tensiiunea arteriala si nu gasim de unde pleaca...Imi puteti eventual recomanda un medic specializat pe TA? Chiar nu stiu incotro sa mai merg...Atasez si interpretarea rmn ului.Multumesc!
Cauzele hipotensiunii ortostatice sunt numeroase. Poate fi vorba de deshidratare, medicatie hipotensoare, bradicardie, insuficienta cardiaca, diabet zaharat, tulburari ale SNC cum sunt parkinsonismul, atrofia sistemica multipla si amiloidoza. Trebuie continuate investigatiile si eliminate cauzele pe rand. E nevoie de colaborare intre neurolog si cardiolog. Daca ameteala la trecerea in pozitie ortostatica nu dureaza prea mult (max. 1 minut) , nu cred ca e nevoie de tratament.
Sanatate
URL de referinţă