Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Limfocite scazute
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

In urma unor analize de sange, am aflat ca sotul are nr de limfocite scazut:0,82 cand limita inferioara este 1,5.
Volumul limfocitelor este deasemenea scazut -20.2% , iar valorile de referinta sunt intre 25-40%
Eozinofilele sunt crescute -5,7% iar intervalul de referinta e 0-4%
Stim ca are ceva alergii(praf, ambrozie) dar nu prea intelegem ce e cu limfocitele scazute.
Inafara de asta, valoarea TGP e 72.3 ,interval 2-41. (stim ca are steatoza hepatica chit ca are 30 de ani, nu e obez, nu bea peste masura, doar este sedentar)
Suntem un pic ingrijorati si nu stim la ce medic am putea merge pentru a ne sfatui in legatura cu limfocitele mici si steatoza..
Multumesc!
Pentru steatoza hepatica, ce trebuie evaluata si stabilit gradul si tipul ei, sotul tau trebuie sa mearga la un gastroenterolog cu experienta care ii va recomanda si alte analize si investigatii. Probabil ca are o forma usoara, moderata si cu dieta si mai ales miscare, un sport usor si tratament se va rezolva.
Limfocitele sunt mai scazute pentru ca eozinofilele sunt usor crescute, urmare a alergiilor de care sufera probabil. Nu strica sa faca si un examen coproparazitologic clasic si un antigen giardia din materiile fecale pentru a verifica daca nu exista o infestare parazitara.
Sanatate
Multumesc mult de raspuns! Trebuie sa recunosc ca incercand sa ma documentez despre.asta mai rau m-am speriat.
Vom merge la gastro!
O zi buna!
URL de referinţă