Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Stare de voma postoperatorie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara,

Tatal meu (81 de ani) a fost operat joi si i s-a facut o rezectie la nivelul colonului (sigmoid din cate am inteles). Operatia a decurs bine.
Acum, la 3 zile de la operatie, are o stare de voma foarte intensa, dublata de o stare generala de rau.
El banuieste ca e de la perfuziile care i se administreaza, pentru ca die fiecare data cand e cuplat la ele incepe sa se simta rau. Asistentele spun ca e imposibil sa fie de la acele perfuzii (nu stiu ce contin exact).
Sunt normale aceste stari? Senzatia de voma este extrem de intensa, insa nu poate voma nimic (mananca doar supa strecurata momentan).

Multumesc si sanatate multa tuturor!
Intre timp am vorbit cu unul din medicii care l-au operat si am fost asigurata ca starea de voma accentuata dupa operatie nu e ceva neobisnuit. Insa eu ma intreb.. la 3 zile dupa operatie si pe stomacul gol?
Imi fac griji pt tata pentru ca e deja foarte slabit, nemancand nimic de 6 zile deja... iar senzatia acuta de voma ii creeaza o stare de rau...
Sfaturi, idei...?
Le-am rugat pe asistente sa ii faca eventual un calmant, macar sa se odihneasca si sa mai uite de starea de voma.
E posibil sa fie si din cauza anesteziei. Anestezia generala poate influenta destul de puternic anumite persoane, care au nevoie de un timp ceva mai indelungat ca sa se recupereze.
Multumesc pt. raspuns, Arm-Med. Se poate sa fi fost si anestezia dar sigur-sigur o substanta din perfuzie nu i-a priit. Acum e bine, starea de voma a trecut.
Sanatate tuturor si Doamne ajuta!
URL de referinţă