Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: interpretare radiografie coloana cervicala.
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua.
Intrucat din cauza vremii capricioase si a frigului din iarna ce abia a trecut , am fost cadorisita cu ceva durei de coloana si mijloc si stiind de o veche spondiloza pe seama careia am pus ,,senzatia de betie " pe care o resimt in ultimele zile , am facut o vizita medicului neurolog care mi-a dat sa fac o radiografie cervicala.
care arata conform rezultatului o usoara pensarea spatiului intervertebralC5-C6,artrozeposterioaresi uncartrozepe intreg segmentul .
Dar ceea ce urmeaza ma descumpaneste;,,Opacitate alungita de intensitate calcarade aprox.2/0,5 cm,localizata posteriorde apofizelespinoase ale vertebrelorC4-C5- propabil factura recenta cu deplasarea si rotatia fragmentului
desprinsdin apofiza spinoasaC5"
Sunt debusolata , nu am avut nici o fractura , accident , ma deranjeaza ,,betia" din cap , usoara redoare a cefei cand aplec capul si mici scartiituri la rotirea capului stanga -dreapta.
Vizita la medic este necesara neputand sa iau orice antiinflamator din cauza glaucomului.Cat de grav este ?? Pana miercuri parca mi-e frica sa ma misc.
URL de referinţă